Home / Bałkany / BiH / BiH: Zdjęcia, które pokazują wstrząsającą historię Srebrenicy
zlica

BiH: Zdjęcia, które pokazują wstrząsającą historię Srebrenicy

Wojna, która miała miejsce w latach 90. pełna była bólu i cierpienia. Jeden ze świadków piekła, jakie miało miejsce w Srebrenicy, postanowił podzielić się z innymi swoimi wspomnieniami w postaci zdjęć, a utworzona przez niego na Facebooku grupa „Izgubljeni ljudi Srebrenice – Lost people from Srebrenica – Verloren mensen” (Zaginieni ludzie Srebrenicy) rozwija się z miesiąca na miesiąc, gromadząc kolejne niepublikowane dotąd fotografie holenderskich żołnierzy i mieszkańców Srebrenicy.

Osman, który założył grupę na portalu społecznościowym, w czasie wojny wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania, aż do 1993 roku, kiedy razem z rodziną wypędzeni zostali do Srebrenicy.

Kiedy holenderscy żołnierze przybyli tam w 1994 roku, Osman miał 16 lat. Mieszkał wtedy przy bazie, w której stacjonowali. Żołnierze żyli w pewnym sensie oddzieleni od tego, czym dla mieszkańców miasta była codzienna rzeczywistość. Po jakimś czasie zaczęli się spotykać z mieszkańcami czy bawić z dziećmi, Osman dodaje, że niektórzy z nich, widząc cierpienie mieszkańców, próbowali dodatkowo pomóc najmłodszym – przekazywali im ubrania, jedzenie.

W 1995 roku Osman stracił ojca i brata. Wraz z matką i resztą rodziny, która ocalała tułał się po obozach dla uchodźców. Dzisiaj żyje w Sarajewie z żoną i synem.

Kilka lat temu zdecydował się odszukać drogą internetu żołnierzy, którzy stali się częścią życia wszystkich mieszkających Srebrenicy. Od tego czasu udało mu się zgromadzić mnóstwo fotografii i filmów dokumentujących życie w czasie wojny. Celem była pomoc w odnalezieniu się wielu znajomych osób i zatrzymanie wspomnień tych najcięższych momentów.

W tym przypadku stwierdzenie, że jedno zdjęcie znaczy tyle, co tysiąc słów, jest jak najbardziej adekwatne. Zdjęcia przedstawiające ludzi na wysypisku śmieci pokazują realia życia w trakcie wojny. Dostęp do tego miejsca nie był dozwolony, obowiązkiem żołnierzy było podpalenie śmieci i dopiero wtedy ludzi mogli dojść do tego miejsca i próbować znaleźć coś, co można było jeszcze wykorzystać.

Pod zdjęciami znajdują się nazwiska osób na nich zamieszczonych oraz często historie z nimi związane. Jedną z bardziej wstrząsających jest zdjęcie matki trzymającej na rękach ranną córkę i stojącego obok żołnierza. Z rozmów osób należących do grupy dowiadujemy się, jak z dnia na dzień serbskie wojska niszczyły ich domy i życie. Dzieci stojące na tle zniszczonego miasta, ludzie pozbawieni dachu nad głową, śmierć i ból – tym była dla nich wojna.

Artykuł powstał w celu pokazania, czym była wojna w BiH. Zrozumieć to mogą tylko ci, którzy byli jej świadkami i uczestnikami. Może niektórym uświadomi to, jak ważne jest wyciągnięcie odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i ukaranie bestialstwa. Srebrenica jest szczególnym miejscem, które zasługuje na szacunek, tak samo jak jego mieszkańcy.

 

Źródło: oslobodjenje.ba

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE