Home / Bałkany / BiH / BiH: Zlatko Lagumdžija z wizytą w USA

BiH: Zlatko Lagumdžija z wizytą w USA

Minister spraw zagranicznych BiH, Zlatko Lagumdžija, na zaproszenie Partii Republikańskiej, udał się z wizytą do USA. Weźmie tam udział w Narodowym Konwencie tej partii, który odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia w Tampie, na Florydzie. Dotychczas Lagumdžija spotkał się przedstawicielami Departamentu Stanu i Kongresu USA, Sekretarz Stanu w rządzie Billa Clintona Madeleine Albright, dyrektorem Narodowego Instytutu Demokratycznego Kennethem Wollackiem, a także liderem zespołu, który podczas konferencji pokojowej w Dayton tworzył konstytucję BiH, Jamesem O’Brienem.

Lagumdžija rozmawiał głównie o aktualnej sytuacji politycznej w BiH i przedsięwziętych działaniach mających na celu implementację decyzji w sprawie „Sejdić – Finci” . Jak zawsze, podkreślił, że priorytetem BiH jest członkostwo w NATO i UE i informował o jej postępach w tej kwestii. Jak założył optymistycznie, BiH mogłaby do 2014 roku uzyskać status kandydata do członkostwa w UE.

Jeśli chodzi o spełnianie wymogów dla członkostwa w NATO, BiH mogłaby już jesienią tego roku rozpocząć pierwszy cykl MAP (Membership Action Plan). Podkreślił przy tym ważność współdziałania rządu BiH, Rady Ministrów oraz całego społeczeństwa, a także potrzebę rozwoju współpracy regionalnej.

Lagumdžija zdał także relację z pobytu na Szczycie Organizacji Współpracy Muzułmańskiej w Mekce w kontekście sytuacji w Syrii i na całym Bliskim Wschodzie.

Doszło również do spotkania ministra z przedstawicielami świata biznesu, którym przedstawił możliwości inwestowania w BiH, szczególnie w energetykę i infrastrukturę.

Wszyscy rozmówcy Lagumdžiji zgodnie zadeklarowali wsparcie dla starań BiH o członkostwo w Unii Europejskiej, jak również podkreślili, że stabilna politycznie i ekonomicznie Bośnia i Hercegowina jest gwarantem stabilizacji całego regionu.

 

Źródło: vijesti.ba, mfa.ba

 

About Ewa Janas

KOMENTARZE