Home / Bałkany / BiH / BiH: Zmarł legendarny muzyk i pieśniarz Kemal Monteno
avaz.ba-kemal_monteno

BiH: Zmarł legendarny muzyk i pieśniarz Kemal Monteno

21 stycznia zmarł w Zagrzebiu 66-letni Kemal Monteno, legendarny sarajewski muzyk i pieśniarz. Przyczyną śmierci były powikłania, które wystąpiły po przeszczepie nerki.

Artysta urodził się 17 września 1948 roku w Sarajewie. Karierę rozpoczął w 1967 roku podczas festiwalu „Vaš šlager sezone”, gdzie zaprezentował utwór „Lidija”. Od tamtej pory stał się ulubieńcem festiwalowej publiczności w Sarajewie i odnosił szereg sukcesów jako wokalista oraz autor muzyki i tekstów. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych stworzył utwory poświęcone ojczyźnie i rodzinnemu miastu, które stały się swoistymi hymnami – „Zemljo moja” i „Sarajevo, ljubavi moja”.

W swojej muzyce Kemal Monteno łączył motywy charakterystyczne dla bośniackiej sevdalinki (tradycyjny gatunek muzyki ludowej pochodzący z BiH, przyp. red.) z elementami śródziemnomorskimi. Artysta występował na licznych chorwackich festiwalach, gdzie wykonywał dalmatyńskie pieśni. Podczas swojej kariery wydał 14 albumów i współpracował z wieloma muzykami, m.in. Arsenem Dediciem, Oliverem Dragojeviciem, Nedą Ukraden i Zdravko Čoliciem, dla którego napisał „Sinoć nisi bila tu” i „Gori Vatra”. Stworzył także wiele duetów, m.in. ze znanym aktorem Rade Šerbedžija. W 2003 roku Kemal Monteno wystąpił wspólnie z Paulą Jusić na festiwalu „Melodije Mostara” i zdobył Grand Prix za utwór „Nakon toliko godina”, który kilka lat później zdobył nagrodę dla piosenki dziesięciolecia.

Kemal Monteno miał fanów wywodzących się ze wszystkich generacji i krajów byłej Jugosławii. Hołd zmarłemu na portalach społecznościowych oddało wiele znanych osób, m.in. Zdravko Čolić i chorwackie piosenkarki Nina Badrić i Severina. Dino Merlin w rozmowie z portalem klix.ba powiedział, że Kemal Monteno był wielkim pieśniarzem i bohaterem jego młodości. Fuad Backović Deen, młody muzyk, który miał okazję współpracować z Monteno, zaznaczył, że jego muzyka była uniwersalna i nie wiązała się z żadną religią ani narodowością. Rade Šerbedžija na wieść o śmierci Kemala Monteno podkreślił, że był wielkim artystą, który napisał najlepsze piosenki, jakie kiedykolwiek powstały w krajach byłej Jugosławii.

Źródło: avaz.ba klix.ba klix.ba klix.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE