Home / Bałkany / BiH / BiH zmierza w kierunku bankructwa
httppomaderia.pluploadwysiwygimagespieniadz.jpeg

BiH zmierza w kierunku bankructwa

Coraz więcej analityków ekonomicznych ostrzega, że BiH nie jest umiarkowanie zadłużonym krajem, jak twierdzą instytucje państwowe. Wg nich, wewnętrzny dług BiH rośnie w zastraszającym tempie, w związku z tym, kraj z powodu niekontrolowanego zadłużenia jest coraz bliżej granicy bankructwa. Dalsze powiększanie się długu publicznego może nawet zagrażać przyszłym generacjom. Ocenia się, że łączny dług BiH (wewnętrzny i zewnętrzny) wynosi ok. 22 mld KM (11 mld EUR). Analitycy zaznaczają, że rzeczywiste długi są o wiele wyższe, niż pokazują to statystyki i nie ma szansy na ich szybką spłatę.

Łączny dług FBiH wynosi ok. 4 mld KM (2 mld EUR). Od zeszłego roku wzrósł o setki milionów KM. Natomiast zadłużenie wewnętrzne FBiH wynosi 874 mln KM (446 mln EUR). Minister Finansów FBiH, Samuel Bekić, uważa, że BiH zmierza w tym samym kierunku, w którym podążyły kraje takie jak Portugalia, Włochy, Irlandia, Grecja i Hiszpania. Szczególnie niepojący jest fakt, że wysokość długów przedsiębiorstw w bankach komercyjnych przekracza ponad 14 mld marek (7 mld EUR). Damir Mehmedbašić, dyrektor Centrum ds. Przedstawicielstwa Interesów Obywateli, uważa, że głównym problemem BiH nie jest obecnie zadłużenie wobec międzynarodowych instytucji finansowych, ale zadłużenie wobec sektora prywatnego – prywatnych banków. Od 2008 roku dług wobec prywatnych banków wzrósł o 800 mln KM (408 mln EUR), co jest wg niego nie do przyjęcia.

Ponadto, wpływy do budżetu FBiH w pierwszych trzech miesiącach br. roku były mniejsze o 70, 2 mln KM (36 mln EUR), niż w tym samym okresie zeszłego roku, co również wpływa na zbliżanie się FBiH do granicy bankructwa. Analityk ekonomiczny, Zlatko Hurtić, ocenił, że obecna władza nie jest w ogóle zainteresowana rozwojem gospodarki, jest skupiona jedynie na ratowaniu budżetu i nie rozumie, że bez ożywienia gospodarczego, nie będzie ani większych przychodów w budżecie, ani wyższych wpływów z podatków.

Źródło: indikator.ba seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE