Home / Bałkany / BiH / BiH: Życie prawie 1/3 obywateli to nieustanna udręka
penzije - sutra.ba

BiH: Życie prawie 1/3 obywateli to nieustanna udręka

Amerykańska agencja Gallup opublikowała ostatnio wyniki badań klasyfikujących obywateli państw świata na 3 grupy: tych, którzy wiodą szczęśliwe życie, walczących o godziwe warunki bytowe oraz tych, którzy cierpią. Bośnia i Hercegowina znalazła się na 13 pozycji wśród krajów z ostatniej wymienionej grupy.

W przeprowadzonych badaniach pod lupę wzięto 143 kraje. Wedle wyników warunki bytowe ok. 27 procent obywateli BiH są tak ciężkie, iż można uznać, że ich życie to gehenna. Jeszcze gorzej w notowaniu wypadła Bułgaria – jedno z najbiedniejszych państw należących do Unii Europejskiej, gdzie w cierpieniu żyje ok. 33 % społeczeństwa. Kraj ten od 3 lat plasuje się w tym niechlubnym rankingu na wysokiej pozycji. Na liście najbiedniejszych znalazły się również: Armenia (37 %), Kambodża (35%), Haiti (32%), Węgry (32%), Madagaskar (31%), Macedonia (31%), Iran (31%), Syria (29%), Afganistan (29%), Liban (29%) i Tanzania (28%).

Spośród innych państw położonych na Bałkanach w rankingu uwzględnione zostały również: na 23 miejscu Serbia, na 24. Czarnogóra, 54 miejsce zajęła Słowenia, a Chorwacja znalazła się na 62 pozycji.

Badania powstały na podstawie odpowiedzi obywateli, których poproszono by na daną chwilę ocenili swoje życie w skali od 1 do 10, oraz aby uwzględnili swoje nadzieje na przyszłość. Ok. 1/3 Bośniaków dało ocenę 4 lub niższą, co kwalifikuje ich do grupy cierpiących.

Nikogo nie dziwi już chyba, że w zestawieniu kontynentów i regionów najsłabiej wypada Azja (24% żyjących w nędzy), ale zasmucający jest fakt, że następne w kolejności są właśnie Bałkany, za nimi Bliski Wschód i kraje północnej Afryki (21%).

Wśród krajów, gdzie obywatelom żyje się najlepiej odnajdujemy, również bez niespodzianek: Islandię, Katar, Szwecję, Norwegię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Szwajcarię, Australię, Kanadę, Nową Zelandię i Danię.

 

Źródło: klix.ba

About Karolina Serszyńska

KOMENTARZE