Home / Bałkany / BiH / Bośnia i Hercegowina coraz bardziej popularna wśród turystów
Una - Martin Brod

Bośnia i Hercegowina coraz bardziej popularna wśród turystów

Bałkany to niezwykłe miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Liczne zabytki i pomniki, które świadczą o długiej historii, dziewicza przyroda, wreszcie centra turystyczne z rozwiniętą infrastrukturą i bogatym życiem nocnym – przyciągają wielu zwiedzających. Ciekawa oferta turystyczna, a także konkurencyjne ceny spowodowały znaczny wzrost zainteresowania tym regionem Europy wśród turystów z całego świata. Również w Bośni i Hercegowinie dało się w ostatnim czasie zauważyć zwiększoną ilość obcokrajowców.

Wzmożony ruch turystyczny można już było dostrzec podczas długiego weekendu majowego. W sarajewskich hotelach trudno było znaleźć wolny pokój. Turyści z Chorwacji, Turcji, Słowenii, Austrii, których w tym roku w BiH było najwięcej, na długo przed przyjazdem rezerwowali miejsca. W ciągu trzech pierwszych dni maja na międzynarodowy port lotniczy w Sarajewie przyleciało z samej Turcji 15 samolotów, a z Niemiec 11. Znaczna część turystów rozpoczynała swoją podróż po Bałkanach właśnie od tego miejsca. Według dyrektora generalnego Balkan Tours, Selima Dileka z samej Turcji w pierwszym tygodniu maja przybyło do Bośni i Hercegowiny około 2,5 – 3 tys. turystów. Turcy przywiązują dużą uwagę do tego regionu ze względu na historię i wpływ Imperium Osmańskiego na ten teren.

Obok Sarajewa najchętniej odwiedzanym miejscem w BiH jest Mostar i jego okolice: Blagaj (można tam podziwiać Tekkę – dom derwiszów z XV wieku) i Počitelj (zabytkowe miasto z okresu dominacji tureckiej). W samym Mostarze można zobaczyć między innymi Stary Most – najbardziej znane miejsce w Hercegowinie – który został w 2005 roku wpisany na listę UNESCO.

Dzięki wyjątkowemu dziedzictwu kulturowemu, niezwykłym walorom przyrodniczym, a także sprzyjającym warunkom klimatycznym, Bośnia i Hercegowina stała się popularnym celem podróży dla turystów z całego świata. Przedstawiciele branży turystycznej oczekują jeszcze większego zainteresowania, tym bardziej, że pod koniec czerwca w związku z 100 rocznicą wybuchu I wojny światowej odbędzie się wiele wydarzeń związanych z jej obchodami. Wzmożony ruch turystyczny zaobserwowano w ostatnim czasie także w Serbii (tutaj najbardziej popularne były Belgrad i Nowy Sad), Czarnogórze (wybrzeże) i Macedonii (Skopje i Ochryda).

 

Źródło: oslobodjenje.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE