Home / Bałkany / BiH / Bośnia i Hercegowina drugim najuboższym państwem świata?
bloomberg.com
bloomberg.com

Bośnia i Hercegowina drugim najuboższym państwem świata?

Bośnia i Hercegowina znalazła się na drugim miejscu państw z najwyższym wskaźnikiem ubóstwa. Wskaźnik ten (czyli misery index) mierzy stopę bezrobocia oraz poziom inflacji, i jest jednym z wielu narzędzi badania poziomu zamożności i ubóstwa państw. W tym roku przed Bośnią, która otrzymała wynik 48,97 znalazła się tylko Wenezuela z wynikiem 188,2.

Agencja Bloomberg, która publikuje aktualne informacje na temat wskaźnika, zbadała w tym roku 74 gospodarki. Najgorszy wynik przypadł Wenezueli, w której przez kryzys na rynku naftowym doszło do ogromnych niedoborów leków i jedzenia, przez co inflacja wzrosła do poziomu 181%. Na trzecim miejscu znalazła się Republika Południowej Afryki (32,90).

Na drugiej stronie skali znalazła się Tajlandia, której wskaźnik to jedynie 1,11. Bezrobocie w Tajlandii wynosi 1%, a ceny produktów wzrosły od ubiegłego roku o 0,1%. Tuż za Tajlandią znalazły się Singapur (1,40) i Japonia (2,70).

Źródła: vecernji.babloomberg.com

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE