Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Bośnia i Hercegowina na 1. miejscu pod względem bezrobocia ludzi młodych. W czołówce państwa regionu
Nezaposlenost mondo.me

Bośnia i Hercegowina na 1. miejscu pod względem bezrobocia ludzi młodych. W czołówce państwa regionu

Według najnowszego raportu opublikowanego przez CIA Bośnia i Hercegowina jest państwem o najwyższym stopniu bezrobociu wśród ludzi młodych.

W raporcie zostały ujęte 134 państwa świata, które udostępniają swoje pełne dane demograficzne. Na szczycie listy bezrobocia ludzi młodych, czyli w wieku od 15 do 24 lat, znalazła się BiH z wynikiem 62,8%.

W czołówce państw na tej niechlubnej liście znajdują się także inne państwa regionu: Kosowo (2. miejsce, 55,3%), Grecja (3. miejsce, 55,3%), Macedonia (4. Miejsce, 53,9%), Serbia (7. miejsce, 51,1%), Chorwacja (9. miejsce 43,1%) i Czarnogóra (11. miejsce, 41,1%). W pierwszej dziesiątce, poza państwami bałkańskimi widnieje Hiszpania, RPA, Gujana oraz Tunezja.

Polska znajduje się na 34. miejscu listy z wynikiem ok. 26%.

Wysokie bezrobocie nie jest jedynym problemem młodych ludzi w Bośni. Narzekają oni także na niskie zarobki, rozbudowaną biurokrację oraz fakt, że w szukaniu pracy najbardziej liczą się powiązania partyjne oraz rodzinne. Nepotyzm jest poważną trudnością w znalezieniu posady, zwłaszcza państwowej. Aż jedna czwarta zatrudnionych w BiH pracuje w sektorze publicznym. Średnia pensja w kraju to około 428 euro, zaś pensja sprzedawcy, kelnera lub kucharza to zaledwie 170-190 euro.

Źródła:  cia.gov, slobodnaevropa.org, danas.rs, balkanistyka.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE