Home / Bałkany / BiH / BiH: Bośniacy kupują mniej na Święta

BiH: Bośniacy kupują mniej na Święta

Miesięczna inflacja w BiH w listopadzie wyniosła 0,3%. Największy wzrost o 0,9%, w porównaniu z październikiem, zaobserwowano w cenach nieruchomości, wody, energii elektrycznej oraz innych źródeł energii. Ceny za żywność, napoje bezalkoholowe oraz transport wzrosły o 0,6%.

Inflacja w skali roku w listopadzie wynosiła 3,8%. Biorąc pod uwagę cały rok w BiH zarejestrowano najwyższe tempo wzrostu cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 8,6% oraz transportu o 8,4%. Dla porównania, roczna stopa inflacji w października wyniosła w Chorwacji 2,6%, a w Serbii 8,1%.
Większość przedsiębiorców nie ma powodów do zadowolenia z okazji przedświątecznych zakupów mieszkańców BiH. Sprzedaż żywności i napojów jest mniejsza nawet o 40% w porównaniu z zeszłym rokiem.
– Kupujących jest o wiele mniej. Widać, że mają mniej pieniędzy, wydają od 30% do 40% mniej niż w zeszłym roku. Ludzie przygotowują się na Nowy Rok, Święta i Slawę, ale czuje się, że starają się ograniczyć wydatki tylko do tych najpotrzebniejszych – żalą się sprzedawcy.
Nawet mieszkańcy BiH, którzy pracują poza granicami kraju w tym roku wydają się bardziej oszczędni. Największy ruch zaobserwowano tylko przed 6 grudnia. Wzmożonego ruchu oczekuje się również przed Nowym Rokiem. Ludzie kupują najwięcej słodyczy, zabawek i mięsa. Z powodu postu wzrosła również sprzedaż ryb, owoców, warzyw i postnych ciast.

Tekst i zdjęcie: mojevijesti.ba, 6yka.com, tłum. i red. Alicja Samolewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE