Home / Bałkany / Grecja / Brak postępów w sporze między Grecją a Macedonią
niemitz

Brak postępów w sporze między Grecją a Macedonią

Brak postępów w sporze między państwami o nazwę  Macedonia.

Negocjator ONZ Matthew Nimetz przyznał, że zakończona właśnie w Nowym Jorku kolejna runda rozmów, których celem jest rozwiązanie trwającego od ponad 20 lat sporu pomiędzy Grecją i Republiką Macedonii w sprawie nazwy państwa  nie przyniosła zmian. Nimetz odbył  11 listopada osobne spotkania  z przedstawicielami obu krajów: Adamantiosem Wassilakisem z Grecji  i  Vasko Naumovskim z Macedonii, a w środę 12.11 odbyło się wspólne posiedzenie negocjatora z reprezentantami obu państw.

Po dwóch godzinach rozmów Nimetz  przyznał, że jest to „trudna sprawa” i wezwał obie strony do „większej elastyczności”, zwracając uwagę na znaczenie kwestii dla umocnienia bezpieczeństwa w regionie.

Adamantios Wassilakis stwierdził po spotkaniu, że w rozmowie  nie zostały przedstawione nowe rozwiązania, dodając, że Vasko Naumovski, który od niedawna pełni rolę reprezentanta strony macedońskiej „zasadniczo powtórzył pomysły, które Skopje przedstawiało wcześniej”.

 Negocjator ONZ oświadczył, że rozmowy będą kontynuowane w najbliższych miesiącach, nie podając konkretnych terminów, ani nie precyzując, czy kolejna tura odbędzie się w Nowym Jorku, czy też osobiście odwiedzi stolice zainteresowanych krajów.

 Źródła: Protothema, eKathimerini, AMNA

About Irmina Kozłowska

Irmina Kozłowska, filolog klasyczny, magister stosunków międzynarodowych, studiuje również filologię nowogrecką. Pilot/przewodnik po Bałkanach i Grecji.
KOMENTARZE