Home / Gospodarka / Inwestycje / Brefort przewiduje więcej zagranicznych inwestycji w Serbii w 2013 r.

Brefort przewiduje więcej zagranicznych inwestycji w Serbii w 2013 r.

W przyszłym roku w Serbii można będzie odnotować wzrost zagranicznych inwestycji. Takie przekonanie wyraził Loup J. Brefort, dyrektor kancelarii Banku Światowego w Serbii na konferencji dotyczącej wyzwań, jakie będą stały przed przedsiębiorstwami i instytucjami finansowymi na serbskim rynku w 2013 roku.

Brefort wyraził swoje uznanie dla nowej władzy w Serbii, dzięki której wzrost w obszarze zagranicznych inwestycji będzie możliwy. Docenił on środki podjęte w celu zmniejszenia deficytu budżetowego i długu publicznego oraz reformy w obszarze walki z korupcją w sektorze publicznym, które mogą pozytywnie wpłynąć na współpracę z MFW. Według Breforta Serbii potrzebne są jeszcze reformy strukturalne dotyczące sektora publicznego i rozwiązania dotyczące budżetu.

Według dyrektora kancelarii Banku Światowego wzrost PKB w przyszłym roku w Serbii może wynieść od 1 proc. do 1,5 proc. Przyczyni się do tego przemysł rolniczy i produkcja samochodów marki „Fiat” w Kragujevacu. Pozytywne oznaki udanych inwestycji widać już teraz. Świadczy o tym choćby  zanotowany w październiku wynik 846 mln EUR przychodów z eksportu. Towarami, których najwięcej eksportowano były samochody z fabryki w Kragujewacu, cukier, skarpety, kable i produkty z obszaru technologii informatycznych.

 

 

Źródła: rts.rs, beta.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE