Home / Bałkany / Czarnogóra / Brexit i jego wpływ na czarnogórską gospodarkę
PPE-PL-BREXIT-1

Brexit i jego wpływ na czarnogórską gospodarkę

23 czerwca 2016 roku odbyło się referendum dotyczące dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Większość głosujących opowiedziała się za opuszczeniem wspólnoty. Ta sytuacja wprowadziła niepewność na rynkach międzynarodowych, w tym również w Czarnogórze.
Według ekspertów Brexit bardziej wpłynie na Czarnogórę poprzez kontakt z Unią Europejską, aniżeli poprzez współpracę z samą Wielką Brytanią. Kraj ten nie jest ważnym partnerem handlowym, a inwestycje w ciągu ostatnich pięciu miesięcy wyniosły 3,9 mln euro, poinformowano z Centralnego Banku Czarnogóry (CBCG).
Współpraca (mierzona poprzez import i eksport towarów oraz kapitał Czarnogóry) nie jest zbyt silna. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Wielkiej Brytanii do Czarnogóry, w ostatnich trzech latach, wynosił średnio około 19 mln euro, co stanowi 3,3% całkowitego napływu. W zeszłym roku eksport do Wielkiej Brytanii wyniósł 5,5 mln euro – 1,7% ogółu. Import z tego kraju był na poziomie 12,1 mln euro – 0,7%. Udział Wielkiej Brytanii w wymianie handlowej z Czarnogórą, w latach 2005 – 2015, to zaledwie 1%.
Bez względu na cyfry, dla Czarnogóry, jako poważnego kandydata do przystąpienia do Unii Europejskiej, znaczenie ma fakt, jak UE zareaguje na Brexit, a przede wszystkim, co stanie się z procesem akcesyjnym. Prognozy są bardzo różne, pojawiają się głosy iż UE będzie musiała się teraz zająć sama sobą, a proces przystąpienia może zejść na boczny tor, z drugiej strony eksperci uważają, że UE będzie chciała teraz wzmocnić swoją pozycję poprzez przyjęcie kilku krajów do wspólnoty.
W najbliższym czasie oczekuje się wyjaśnienia sytuacji, które wyniknęły z przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii referendum i przedstawienia stanowiska dotyczącego rozwoju wspólnoty. Czarnogóra musi kontynuować reformy i zobowiązania wynikające z wcześniejszych rozmów, bez względu na zaistniałą sytuację, poinformowano z CBCG.

Źródło: cdm.me, vijesti.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE