Home / Polska i Bałkany / Bruksela: Coraz większe obawy o stan słoweńskiej gospodarki

Bruksela: Coraz większe obawy o stan słoweńskiej gospodarki

Aktualny stan słoweńskich finansów publicznych, banków oraz gospodarki niepokoi Brukselę.  Sytuacja Słowenii jest omawiana przez Komitet Ekonomiczno – Finansowy (EFC), który przygotowuje się do posiedzenia ministrów finansów (Ecofin).  Specjaliści Ecofin’u na jednym z najbliższych śniadań roboczych przyjrzą się bliżej obecnym problemom Słowenii, informuje dziennik „Delo”.

Największym zagrożeniem jest możliwość niepowodzenia zmian w systemie emerytalnym, reform rynku pracy oraz przygotowań do referendum. Słoweńska władza potwierdza, że wprowadzenie reform jest konieczne ze względu na ostatni spadek na rynkach finansowych i coraz gorsze położenie gospodarcze kraju. W przyszłym roku państwu nie uda się osiągnąć swojego celu odnośnie deficytu budżetowego, który planowo miał wynosić 3% PKB.

W 2013 roku Słowenia będzie musiała spłacić należne obligacje w wysokości 1 mld EUR oraz na nowo zadłużyć się. Wymagana stopa zwrotu na rynku jest wysoka, ponieważ w przeszłości państwo nie wprowadziło odpowiednich reform.

Najbardziej palącym tematem jest aktualne położenie słoweńskich banków. W Brukseli rosną obawy o odrzucenie w referendum wprowadzenia banku dla kredytów, których opóźnienia w spłacie kapitału lub odsetek przekraczają miesiąc, czego konsekwencją będzie m.in. ograniczenie możliwości czyszczenia bilansów bankowych.

– Problemem Słowenii są blokady i nie ma nikogo w UE, kto nie wiedziałby, że w Słowenii można zablokować działania niezbędne do wyjścia z kryzysu, ale też długoterminowe reformy strukturalne, ktokolwiek może zebrać po prostu 2500 podpisów i rozpocząć procedurę – komentuje Janez Janša.

Źródło: delo.si, slovenskenovice.si

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE