Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Bruksela o kandydatach do UE. Data dla Serbii i Macedonii w 2013?

Bruksela o kandydatach do UE. Data dla Serbii i Macedonii w 2013?

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE na spotkaniu w Brukseli pozytywnie ocenili postępy w związku z procesami integracyjnymi kandydatów państw Bałkanów Zachodnich – Czarnogóry, Serbii i Macedonii.

 

Czarnogóra

Kraj, który jako jedyny na Bałkanach Zachodnich rozpoczął już negocjacje z UE musi dokonać postępów w eliminowaniu słabych punktów zidentyfikowanych przez Komisję Europejskiej. Rady Ministrów SZ podkreśliła, że szczególną uwagę należy zwrócić na wzmocnienie rządów prawa tak, by te mogły wdrożyć długoterminowe reformy odnoszące się do walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

 

Serbia

Po pięciu godzinach debaty uzgodniono, że Rada Europejska podczas irlandzkiej prezydencji w pierwszej połowie 2013 r. zaproponuje Serbii otwarcie negocjacji, jeśli tylko Belgrad będzie kontynuował reformy i dokona kolejnych postępów w dialogu z Prisztiną.

Ministrowie pochwalili „odwagę władz w Belgradzie do podjęcia zdecydowanych działań” i wyrazili zadowolenie, że tym razem „nie ma różnicy między słowami i czynami”.

Od Serbii oczekuje się dalszego wypełniania kryteriów kopenhaskich, które dotyczą kwestii rządów prawa, walki z korupcją, wolności słowa, przekonań i mediów, współpracy regionalnej i stosunków dobrosąsiedzkich.

Co do normalizacji stosunków z Kosowem, Rada UE oczekuje ustanowienia jednolitych struktur prawnych i bezpieczeństwa w całym Kosowie, a także, iż Serbia podejmie aktywną współpracę z misją EULEX i ułatwi jej realizację mandatu w północnym Kosowie, włącznie z nieutrudnioną współpracą z kosowską policją oraz aktywnie wesprze funkcjonowanie Sądu w Mitrovicy.

 

Macedonia

Rada uzgodniła, że także Macedonia poczeka na datę rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE do wiosny przyszłego roku, w międzyczasie oczekuje się kontynuowania wewnętrznych reform w celu poprawy stosunków z Bułgarią, jak również rozwiązania sporu o nazwę z Grecją. W tej kwestii głos zabrał komisarz ds. rozszerzenia UE  Štefan Füle, który uznał, że dokonano już pewnych postępów.

Według greckiego MSZ decyzja ministrów może być katalizatorem do rozwiązania sporu. Podkreśla się jednak, że kwestia sporu o nazwę, po raz pierwszy została wyraźne i jednomyślnie uznana przez Radę za warunek konieczny do rozpoczęcia negocjacji Macedonii.

Źródło: dw.de, tanjug.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE