Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Bruksela przedstawi sprawozdanie monitorujące Bułgarię

Bruksela przedstawi sprawozdanie monitorujące Bułgarię

Komisja Europejska przyjmie w środę raporty okresowe w ramach mechanizmu współpracy i kontroli Bułgarii i Rumunii, ogłosiło Biuro Prasowe Instytucji.

W odpowiedzi na zalecenia wydane przez Brukselę w lipcu 2011 roku, w raportach zostanie przedstawiona ocena techniczna postępów obu państw w zakresie prawa i porządku wewnętrznego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Francuska Agencja Prasowa AFP poinformowała, że raporty dotyczące Bułgarii i Rumunii mogą być dla nich niekorzystne, co może utrudnić ich przyłączenie do strefy Schengen.

Pragnieniem Sofii i Bukaresztu jest to, aby stać się częścią strefy, lecz stanowisko Holandii w tej kwestii jest nadal niezmienne. Rząd w Hadze wzywa Bułgarię i Rumunię do realnego postępu w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną, oraz do skutecznej kontroli na granicach zewnętrznych.

Rząd Holandii ogłosił, że w sprawie rozszerzenia strefy Schengen podejmie dalsze negocjacje, pod warunkiem, że wynik obu raportów monitorujących będzie pozytywny.

 

Tekst i zdjęcie: dnevnik.bg, tłum. i red. Małgorzata Marczak

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE