Home / Bałkany / Słowenia / Bruksela: Słowenia musi wyegzekwować 10 mln EUR od Elana

Bruksela: Słowenia musi wyegzekwować 10 mln EUR od Elana


Komisja Europejska zażądała od słoweńskich władz wyegzekwowania 10 mln EUR bezprawnie przyznanej pomocy państwa, którą w 2008 roku otrzymał producent nart Elan. Słowenia ma dwa miesiące na poinformowanie KE o tym, w jaki sposób dokona ściągnięcia należności.

Według ustaleń Brukseli wniesienie wkładu kapitałowego było niezgodne z przepisami Unii Europejskiej o pomocy państw, ponieważ prywatny inwestor w takiej samej sytuacji rynkowej nie pozwoliłby sobie na taki wkład pod takim samymi warunkami. W ten sposób Słowenia pomagając Elanowi zagwarantowała mu przewagę, której nie mieli jego konkurenci. Dlatego Elan musi zwrócić państwu uzyskaną pomoc wraz z odsetkami.

Przepisy Unii Europejskiej dotyczące ratowania przedsiębiorstw wymagają, aby odbiorca pomocy podjął kroki, które pozwolą na zmniejszenie wpływu pomocy na konkurencje do minimum. Tego, zdaniem Brukseli, Elan nie zrobił. Słowenia ma do dyspozycji jeszcze ścieżkę prawną – może odwołać się od decyzji w jakimkolwiek europejskim sądzie. Na żądanie konkurenta Elana Komisja uruchomiła proces sprawdzania słuszności udzielenia pomocy w maju 2010 r.

Elan nie otrzymał jeszcze decyzji Komisji Europejskiej i nie zna jej treści, dlatego też nie udzielił komentarza w tej sprawie. – Kiedy tylko spółka otrzyma oficjalną informację, zarząd i rada nadzorcza wraz ze specjalistami przeanalizują sprawę i ustosunkują się do niej – poinformował Elan. Jednak w poprzednim tygodniu prezes rady nadzorczej Elana Aleš Zupančič powiedział Słoweńskiej Agencji Prasowej (STA), że jeśli firma zostanie obciążona całą karą w postaci zwrócenia wszystkich wkładów kapitałowych w wysokości 20 mln EUR (Elam otrzymał pomoc również w 2007 roku), będzie to oznaczało koniec Elana.
Również ministerstwo finansów podało do wiadomości, że nie może sprawy komentować, ponieważ nie otrzymało decyzji od Komisji Europejskiej.

Grupa Elan zajmuje się produkcją sprzętu narciarskiego, jachtów oraz wyposażenia obiektów sportowych. Obecnie Słowenia szuka prywatnego inwestora dla firmy, w roku 2011 rozpoczął się dwustopniowy publiczny przetarg.

Źródła: delo.si, rtvslo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE