Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Budowa odcinka SouthStream do Grecji wstrzymana

Budowa odcinka SouthStream do Grecji wstrzymana

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom poinformował, że Grecja została usunięta z planów budowlanych gazociągu SouthStream, który ma rozpocząć pompowanie gazu do Europy Zachodniej w 2015 roku.

Wyżsi urzędnicy Gazpromu ogłosili w tym tygodniu podczas konferencji prasowej, która miała miejsce podczas wizyty europejskich dziennikarzy w Moskwie, że decyzja wynika z faktu, iż popyt na rynku greckim, nie jest w stanie pokryć kosztów inwestycji.

- Nie zamierzamy budować rurociągu, który będzie pusty – powiedział Leonid Czugunow, szef Departamentu Zarządzania Projektami Gazpromu.

Stwierdził, że jeśli chodzi o najbliższą przyszłość, jego firma wstrzymuje plany budowy południowego odcinka SouthStream, który prowadzony przez Grecję kończyłby się na południu Włoch. Sprecyzował, że projekt skierowany jest wyłącznie na rynki, które są w stanie zapewnić znaczne perspektywy konsumpcji, czego nie można powiedzieć o przypadku Grecji lub południowych Włoch. Czugunow dodał, że w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na gaz, Grecja może usprawnić dostawy poprzez istniejące połączenia z Bułgarią i Turcją. Odróżnił również projekt gazociągu SouthStream od planów inwestycyjnych Gazpromu dotyczących greckiej Publicznej Spółki Gazowej (DEPA), mówiąc, że bez względu na to, kto jest właścicielem DEPA, decyzja o wstrzymaniu prac nad budową rurociągu jest motywowana sytuacją na rynku greckim.

DEPA ogłosiła plany prywatyzacji w tym roku. Harry Sachinis, szef biura wykonawczego w firmie, powiedział w wywiadzie dla tygodnika Nowa Europa, że rosyjska spółka znalazła się wśród 14 firm energetycznych, które wyraziły zainteresowanie kupnem.

Plany greckiego odcinka SouthStream pojawiły się w wyniku szczególnie dobrych stosunków między Atenami i Moskwą podczas rządów greckiego premiera Kostasa Karamanlisa i były powiązane z rządową postawą promowania rurociągu Burgas-Aleksandropolis. Wtedy stało się jasne, że grecki odcinek SouthStream nie będzie się opierać na kryteriach finansowych. Sytuacja polityczna uległa jednak zmianie.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller potwierdził we wtorek, że budowa SouthStream ma się rozpocząć pod koniec roku. Źródła sektora energetycznego twierdzą jednak, że zainteresowanie Gazpromu greckim rynkiem gazu oznacza, że nie należy wykluczać powrotu Grecji do planów rozwoju SouthStream w przyszłości

Źródła: kathimerini.gr, upi.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE