Home / Gospodarka / Energetyka / Budowa serbskiego odcinka South Stream pod koniec roku

Budowa serbskiego odcinka South Stream pod koniec roku

Dyrektor generalny serbskiego monopolisty gazowego Srbijagas Dušan Bajatović poinformował, że budowa gazociągu South Stream na terenie Serbii rozpocznie się pod koniec listopada lub na początku grudnia bieżącego roku, a cała inwestycja wyniesie 1,7 mld EUR.
Serbski odcinek będzie składał się z trzech części: wojwodziańskiej, z Belgradu do Paracina i z Paracina do Zaječaru. Rów, który przetnie Serbię będzie liczył w sumie 470 km, w dwóch miejscach zostanie poprowadzony pod Dunajem. Ze względu na trudne ukształtowanie terenu, przez który będzie przebiegał gazociąg (tereny podmokłe i wyżynno-górzyste), do jego budowy zostanie zaangażowanych nawet trzy tysiące pracowników. W tym roku rozpoczną się pracę nad odcinkiem między Aleksandrovacem a Rašką, szacowane na 65 mln EUR. Ponadto, jak informuje Bajatović, w tym samym czasie powinna ruszyć budowa rurociągu z Gospođinaca, głównego węzła gazowego w Serbii, przez złoża w miejscowościach Banatski Dvor i Srpski Itebej, do Pančeva i Belgradu, także o wartości 65 mln EUR. Gazociąg ten umożliwi podwojenie pojemności transportowej koncernu.
Srbijagas ma monopol na cały projekt serbskiego odcinka South Stream. Jest to do tej pory najpoważniejsze pod względem infrastrukturalnym i rozwojowym przedsięwzięcie sektora gazowego w tym kraju. Podstawą jego realizacji jest międzynarodowe porozumienie o współpracy między Serbią i Rosją.
Ze względu na rozmiary projektu South Stream oraz priorytety serbskiej polityki energetycznej, Serbia niechętnie patrzy na konkurencyjne do tego gazociągu plany i zapowiedzi. W ostatnich dniach serbskie media szeroko komentowały deklarację Ukrainy o zainwestowaniu 790 mln EUR w budowę Gazociągu Transkaspijskiego (Trans Caspian Pipeline), który wraz z Nabucco jest postrzegany jako potencjalny konkurent dla South Stream. Stąd też prawie nikt w Serbii nie ukrywa, że liczy na presję Rosji wobec ukraińskich planów.

 

Źródło: b92.net, biznisnovine.com, rtv.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE