Home / Gospodarka / Nieruchomości / Serbia: Budynek Sztabu Generalnego zostanie częściowo zburzony
sztab generalny-telegraf.rs

Serbia: Budynek Sztabu Generalnego zostanie częściowo zburzony

Rozpoczęło się oczyszczanie gruzów części byłego Sztabu Generalnego, który niegdyś stanowił architektoniczną perełkę na mapie Belgradu. Budynek z charakterystyczną fasadą z czerwonej cegły został zaprojektowany przez Nikolę Dobrovicia, a jego budowa została ukończona w 1965 roku. W 1999, jako jeden z wielu został zniszczony podczas nalotów  NATO w ramach operacji „Allied Force”, która dzięki propagandzie Miloševicia zapisała się w historii Serbii pod nazwą „Miłosierny Anioł” („Milosrdni Anđeo”). W 2005 roku został ogłoszony pomnikiem kultury co oznacza, że nie można poddawać go żadnym zmianom, oprócz tych mających przywrócić mu dawny wygląd.

Rozbiórka będzie obejmowała wejścia do budynku „B” znajdującego się przy skrzyżowaniu ulic Kneza Miloša i Nemanjinej. Choć upłynęło 14 lat, obiekt nigdy nie został odnowiony z powodu braku środków finansowych, mimo swojego atrakcyjnego położenia w samym centrum miasta. Jak dotąd, budynek, w którym mieścił się Sztab Generalny przyciągał tylko uwagę turystów, teraz terenem podobno zainteresowali się zagraniczni miliarderzy. Wśród potencjalnych inwestorów wymienia się następcę tronu Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Muhammada ibn Zaida oraz króla nieruchomości Donalda Trampa. Być może więc, na miejscu Sztabu Generalnego stanie wkrótce luksusowy hotel.

Major Jovan Krivokapić – rzecznik Ministerstwa Obrony Serbii ogłosił, że żelbetonowy fragment budynku – wejście od strony ulicy Kneza Miloša – zostanie poddany całkowitej rozbiórce. Wkrótce rozpoczną się przygotowania mające zapewnić maszynom bezpieczną przestrzeń do pracy. Według przewidywań, roboty, których efektem ma być oczyszczenie ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych terenu, mają potrwać 70 dni. Na pytanie, o zainteresowanie inwestorów z zagranicy Krivokapić odparł, że odpowiedź na nie, nie leży w gestii Ministerstwa Obrony ani Wojska Serbii. Zapowiedział natomiast remont chodnika oraz upiększenie okolicy skrzyżowania zielenią miejską.

Decyzję o rozbiórce podjęto, gdy w wyniku inspekcji okazało się, że budynki stanowią zagrożenie. Jednak do rozbiórki może dojąć tylko wtedy, gdy budynki zostaną usunięte listy dóbr kultury. Decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęto. Jak na razie nie ma pewności czy wyburzanie obejmie również dalsze fragmenty budynku. O tym może zadecydować rząd i Krajowa Dyrekcja Własności (Republička direkcija za imovinu). Jeśli dojdzie do rozbiórki pozostałej części budynku, stolica Serbii zyska 5 hektarów wolnego terenu w bardzo atrakcyjnej dla inwestorów lokalizacji. Część mieszkańców Belgradu pomysł przyjęła z zadowoleniem.

Źródło: b92.net, slobodnaevropa.org

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE