Home / Bałkany / Bułgaria / Bugaria: Poziom korupcji najwyższy na Bałkanach
Deficyt na rachunku bieżącym - gercekgundem.com

Bugaria: Poziom korupcji najwyższy na Bałkanach

Bułgaria zajmuje miejsce 77. w tegorocznym raporcie o korupcji sporządzonym przez Transparency International. Tzw. Indeks Postrzegania Korupcji (CPI) szereguje państwa z całego świata od najniższego do najwyższego poziomu korupcji. W tym roku publikacja obejmuje 177 krajów. Pozycja Bułgarii stawia ją obok państw takich, jak Tunezja czy Senegal. – podaje agencja BGNES.

Interesującym jest fakt, że na Półwyspie Bałkańskim przed Bułgarią znalazła się Serbia – pozycja 72., Rumunia – 69., Czarnogóra i Macedonia – 67.

Pierwsze miejsce w rankingu z najniższym poziomem skorumpowania zajęła Dania. Ostatnie miejsca oznaczające najwyższy wskaźnik korupcji zajęły Afganistan, Korea Północna i Somalia.

Coroczne rankingi Transparency International ukazują w sposób klarowny, że korupcja dotyka większość krajów najbiedniejszych. Jeśli walka z korupcją w tych państwach nie zostanie podjęta, ubóstwo zawsze będzie integralną ich częścią. –  twierdzi analityk organizacji, Finn Heinrich.

Najbardziej interesujące wyniki tegorocznego rankingu to pozycja Grecji i Hiszpanii. Organizacja Transparency International zwraca uwagę na postępy Grecji, która w dobie kryzysu podjęła znaczące i bezpośrednie działania antykorupcyjne – odnotowała skok z 94. na 80 miejsce. Borykacjąca się również z kryzysem euro Hiszpania wypada znacznie gorzej i plasuje się o 10 pozycji niżej niż rok temu – coraz więcej skandali korupcyjnych w kraju dotyczy wyższych stanowisk kierowniczych, a rząd nie podejmuje poważnych działań.

W Bułgarii korupcja dotyczy wielu obszarów życia publicznego. Zagrożone są wszystkie sfery władzy wykonawczej. Szczególnie poważne nadużycia w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Nawet w ramach władzy ustawodawczej, która jest najlepiej kontrolowana istnieją mechanizmy, które praktycznie nie gwarantują ograniczeń dla działań parlamentarzystów, co oznacza, że potrzeba nowych przepisów i sposobu ich egzekwowania. – mówi przewodniczący zarządu Stowarzyszenia „Przejrzystość bez granic”, Ognian Minczew.

Źródło: bnt.bg, actualno.com

About Szczepan Czarnecki

KOMENTARZE