Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Bukareszt zablokuje przyznanie Serbii statusu kandydata do UE?

Bukareszt zablokuje przyznanie Serbii statusu kandydata do UE?

Rumunia jest zdecydowana zablokować nadanie Serbii statusu państwa kandydata do Unii Europejskiej, jeżeli „nie zostaną podjęte szybkie kroki mające na celu poprawę sytuacji mniejszości rumuńskiej w tym kraju” – podała w piątek, 25 lutego, rumuńska agencja Mediafax, powołując się na serbską stację radiową B92.

Informacja taka miała dotrzeć do serbskich władz w piątek, kiedy przygotowywały się do spotkania z szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle – informuje na swojej stronie internetowej B92.

Źródło, na które powołuje się belgradzkie radio, informuje, że toczą się intensywne dyskusje z „zaprzyjaźnionym sąsiadem” – Rumunią – jednym z pięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej, które nie uznały niepodległości Kosowa.

W Serbii (Wojwodina, Dolina Timoku, Morava), żyje około 75 tysięcy Rumunów, zwanych też Wołochami (rum. Vlahi). W rumuńskiej prasie pojawiają się oskarżenia o próby asymilacji przez władze serbskie lokalnej ludności rumuńskiej, np. przez stworzenie nowego alfabetu i języka wołoskiego, co porównywane jest do praktyk występujących w sowieckiej Mołdawii.

 

Źródło: mediafax.ro

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE