Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 1-6 stycznia 2013 r.

Bułgaria: 1-6 stycznia 2013 r.

lewy

Rusza budowa gazociągu łączącego Bułgarię z Serbią

Niedawno został zaprezentowany etap przedprojektowy budowy połączenia gazowego między Bułgarią i Serbią, którego warunki m.i.n. zostały ustalone w grudniowym porozumieniu podpisanym w Brukseli przez premierów obu krajów. Koszty budowy (48 mln EUR) mają zostać pokryte ze środków unijnych. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na 2015 r. Moc przesyłowa gazociągu ma wynieść 2 mld m sześciennych rocznie.

 

Bułgaria inwestuje w efektywność energetyczną

W związku z kampanią, której celem jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w Sofii, Płowdiwie, Warnie, Burgas i Dobriczu, ruszyła realizacja pierwszych projektów. W stołecznym miasteczku akademickim pojawiły się pierwsze lampy solarne. W bieżącym roku Sofia planuje przeznaczyć środki w wysokości ponad 3 mln BGN (6,2 mln PLN) na podłączenie paneli solarnych na przystankach komunikacji miejskiej i przejściach dla pieszych. Kolejne inwestycje dotyczą Burgas, gdzie rozpoczęto już remonty większości budynków miejskich, szkół i przedszkoli. Od lutego br. mieszkańcy Burgas będą poruszali się nowym, oszczędniejszym transportem miejskim.

 

Bułgarska bioprodukcja

Prawie 95% bułgarskiej bioprodukcji jest przeznaczona na eksport, głównie do krajów UE, USA i Kanady. W Bułgarii istnieje ok. 300 firm zajmujących się produkcją, obróbką i eksportem bioproduktów, a zarejestrowanych producentów jest ponad 1000. W 2011 r. odnotowano 11%-owy wzrost produkcji ekologicznej, przy czym największym zainteresowaniem cieszyły się produkcje orzechów włoskich, laskowych, migdałów i kasztanów, a także jabłek, śliwek i moreli. Według danych Eurostatu dział gospodarstw, posiadających certyfikaty rolnictwa ekologicznego jest nieznaczny, natomiast ziemia wykorzystywana do tego celu wynosi zaledwie 0,1%. (monitor.bg)

 

150 mln BGN zysku elektrowni Kozłoduj

Ubiegłoroczne zyski elektrowni atomowej AEC Kozłoduj wyniosły 150 mln BGN (316,5 mln PLN), ogłosił dyrektor elektrowni Walentin Nikołow w wywiadzie dla radia BNR. Centrala zaopatruje klientów z Niemiec, Austrii, Włoch, zamierza ponadto dostarczać energię do klientów ostatecznych, oczekując tym samym wzrostu zysków o 5 – 10%. Program inwestycyjny na 2013 r. opiewa na 200 mln BGN (422 mln PLN). Ponadto AEC ma otrzymać licencje na wydłużenie pracy bloków nr V i VI. Na marzec br. zaplanowano rozpoczęcie działalności elektrowni wodnej Kozłoduj, która już została podłączona do sieci elektroenergetycznej. (econ.bg)

 

Bułgaria nie wyemituje długu zewnętrznego w 2013 r.

Bułgaria nie będzie musiała wchodzić na rynek papierów wartościowych i szukać wsparcia zewnętrznego w 2013 r., zapewnił minister finansów Siemon Djankow, podkreślając, że tegoroczna rezerwa fiskalna Bułgarii wynosi ok. 7 mld BGN (14,77 mld PLN). Minister dodał również, że istnieje możliwość zwiększenia dochodów kraju. Przyczynę tego upatruje on m.in. w efektywniejszym ściąganie podatków (wzrost o 150 mln BGN ? 316,5 mln PLN) i ceł (wzrost o 25 mln BGN ? 52,75 mln PLN) w 2012 r. Dzięki temu deficyt budżetowy na koniec roku był trzykrotnie mniejszych od założonego (400 mln BGN ? 844 mln PLN). (klassa.bg)

 

Sofia planuje zakup nowych pojazdów transportu miejskiego

Znaczące zmiany w transporcie miejskim zapowiedziała burmistrz Sofii Jordanka Fandywkowa podczas wystawy z okazji 112 lat stołecznego transportu miejskiego. Obecnie trwają procedury zakupu 50 nowych trolejbusów, finansowanych w całości ze środków PO Rozwoju regionalnego. W planach inwestycyjnych miastach są też starania o środki z funduszy PO Infrastruktura i Środowisko na zakup 20 tramwajów oraz 10 nowych pociągów dla sofijskiego metra.

 

Plany budowy nowego terminalu sofijskiego lotniska

W miejsce obecnego terminalu 1 sofijskiego lotniska zostanie zbudowany nowy, o wartości 200 mln EUR, ogłosił dyrektor lotniska Weselin Pejkow. Zanim ruszy realizacja projektu, zostanie opracowywany plan generalny, który ma ustalić prognozy dotyczące ruchu pasażerskiego na najbliższe 15 lat. Na podstawie gotowego planu zostanie oszacowana ekonomiczna i techniczna efektywność nowego terminalu. Budowa zakłada stworzenie piętrowego parkingu, sala odlotów ma być oddzielona od sali przylotów estakadą. Przewidziano również 18 rękawów lotniczych. (monitor.bg)

 

Wszedł w życie podatek od odsetek

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które zakładają opodatkowanie dochodów od oprocentowania lokat. Zgodnie ze zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT) z dnia 30 listopada 2012 r., od dochodów z tytułu odsetek od lokat będzie odprowadzany podatek w wysokości 10%. (econ.bg)

 

Niewykorzystanych 51 mln EUR z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Bułgaria nie wykorzystała 51 mln EUR środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czyli 88% całkowitego budżetu zarządzanego przez Państwowy Fundusz Rolnictwo (DFZ), ogłosił dyrektor wykonawczy DFZ, Rumen Porożanow. Całkowity budżet programowy w 2010 r. wynosił 432 mln EUR. Do końca 2012 r. wypłacono zaledwie 81 mln EUR. Budżet na kolejny okres programowy zostanie pomniejszony o niewykorzystaną kwotę. Za główne przyczyny takiego stanu rzeczy Pożoranow podaje plany rolnośrodowiskowe i leśne oraz dwuletnie opóźnienie w realizacji Programu. (klassa.bg)

 

Koniec tygodnia na giełdzie

Wszystkie indeksy bułgarskiej GPW zakończyły tydzień z zyskiem. Obrót dzienny piątkowej sesji wyniósł 857 tys. BGN (1,808 mld PLN). SOFIX wzrósł o 3,26 pkt (0,94%), BG40 ? o 0,01 pkt (0,01%), BGREIT ? o 0,96 pkt (1,21%), BGTR30 ? o 2,58 pkt (1%), a CGIX ? o 0,65 (0,85%). W segmencie Premium akcje Sopharmy odnotowały spadek w wysokości 3,75% do 2,087 BGN za akcję (4,4036 PLN), natomiast bank CCB zanotował spadek o 1,52% do 0,601 BGN za akcję (1,268 PLN). Zyskiem cieszył się m.in. FIB (Pierwszy Bank Inwestycyjny), którego akcję skoczyły o 3,45% (4,792 BGN za akcję ? 10,111 PLN). W segmencie Standard Chimimport odnotował spadek o 0,41% do 1,451 BGN za akcję (3,061 PLN). (econ.bg)

Opracowała Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE