Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 11 – 17 lutego 2013 r.

Bułgaria: 11 – 17 lutego 2013 r.

lewy

Szwajcarski LEM inwestuje w Bułgarii

W październiku br. w Sofii odbędzie się oficjalne otwarcie zakładu produkcji technologicznych urządzeń pomiarowych szwajcarskiej firmy LEM. Koszt budowy zakładu to około 1,6 mln EUR. Bułgaria została wybrana ze względu na niskie koszty produkcji oraz położenie bardzie dostępne dla klientów europejskich. LEM w Bułgarii będzie na początku zatrudniał 50 pracowników, a zakład będzie mieścił się w wynajętym obiekcie o powierzchni 4500 m².

 

Cyfryzacja danych Centralnego Depozytariusza

Dnia 25 lutego br. bułgarski Centralny Depozytariusz (CD) uruchomi internetową platformę świadczenia usług, ułatwiającą dostęp do informacji inwestorom. Ponadto zadaniem nowej platformy będzie także rozszerzenie działalności spółek, których akcje i obligacje będą zarejestrowane w CD. Nowa platforma znacznie ułatwi komunikację między depozytariuszem a spółkami. Platforma jest zgodna ze wszystkimi standardami europejskimi i światowymi, co powinno uczynić bułgarski rynek kapitałowy atrakcyjniejszy dla zagranicznych inwestorów giełdowych.

 

Subsydia dla producentów rolnych bez opóźnień

Po spotkaniu producentów rolnych z premierem Bojko Borisowem Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, iż wypłata subsydiów odbędzie bez wcześniej zapowiedzianych opóźnień. Rząd ugiął się pod naciskiem rolników i groźbami protestów i obiecał przekazać ok. 1 mld BGN (2,14 mld PLN) już w nadchodzącym tygodniu. Dotacje zostaną przyznane rolnikom odpowiednio do powierzchni gospodarstwa najprawdopodobniej w najbliższy wtorek lub środę. Nie wiadomo jeszcze skąd zostaną pozyskane środki na wypłatę subsydiów.

 

Nowa kampania reklamowa Bułgarii

Od marca br. Bułgaria rozpoczyna kampanię reklamową przedstawiającą kraj jako kierunek inwestycyjny. Reklamy będą prezentowane przede wszystkim na łamach takich czasopism i gazet, jak The Economist, Financial Times, BusinessWeek, The Wall Street Journal oraz w telewizji. Kampania reklamowa ma potrwać trzy miesiące, oświadczył dyrektor wykonawczy Bułgarskiej Agencji ds. Inwestycji (BAI) Borisław Stefanow. Bułgaria zamierza reklamować swój przemysł maszynowy, elektroniczny i elektrotechniczny, spożywczy i outsourcing. (monitor.bg)

 

Walltopia inwestuje w Sofii

Bułgarska firma Walltopia, zajmująca się produkcją ścianek wspinaczkowych, zamierza zainwestować 15 mln BGN (32,1 mln PLN) w budowę nowego centrum kultury i sportu w Sofii. Inwestycja obejmuje opracowanie projektu i postawienie budynku wielofunkcyjnego o powierzchni 8000 m kw. Projekt zostanie wybrany w drodze konkursu w bieżącym roku. Budowa ma ruszyć w 2014 r. (dnevnik.bg, collider.eu)

 

Obywatelstwo za inwestycje

Cudzoziemcy będą mieli możliwość otrzymania zgody na pobyt stały w Bułgarii, jeśli zainwestują 500 tys. BGN (1,070 mln PLN) w działalność gospodarczą lub 200 tys. BGN (428 tys. PLN) w regionie o wysokim poziomie bezrobocia i otworzą pięć miejsc pracy. Po rocznym pobycie inwestor będzie mógł się ubiegać o bułgarskie obywatelstwo. Takie zmiany w ustawie o wspieraniu inwestycji przyjęło Zgromadzenie Narodowe po drugim czytaniu, po tym jak na wcześniejsze poprawki nałożył weto prezydent Rosen Plewnelijew. (dnevnik.bg)

 

Inflacja w styczniu 4,4%

W styczniu br. inflacja wyniosła 4,4% w skali roku, pokazują dane NSI. Ceny konsumenckie w pierwszym miesiącu nowego rogu wzrosły o 0,4% m/m. Największy wzrost cen zanotowano w przypadku produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych – 1,7%. Największy spadek cen zaś zarejestrowano przy odzieży i obuwiu – 3,2%. (klassa.bg)

 

Przedsiębiorstwa leasingowe odnotowują spadek

Działalność leasingowa w ubiegłym roku spadła o 7%, pokazują ostatnie dane Bułgarskiego Banku Narodowego (BNB). Wierzytelności firm leasingowych z tytułu leasingu operacyjnego i finansowego na koniec grudnia 2012 r. wynosiły łącznie 3,3 mld BGN (7,062 mld PLN). W ujęciu nominalnym spadek wynosi 250 mln BGN (535 mln PLN) r/r i o 68 mln BGN (145,52 mln PLN) m/m. (klassa.bg)

 

Opracowała: Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE