Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 12 – 18 marca 2012

Bułgaria: 12 – 18 marca 2012

18 marca 2012 r.

Reaktor dla elektrowni „Belene” gotowy

Rosatom poinformował, że Atomstrojeksport zakończył montaż reaktora do pierwszego bloku elektrowni jądrowej „Belene”. Gotowe są również dwie wytwornice pary. Do końca kwietnia instalacje mają zostać przygotowane do transportu do Bułgarii.

Rosatom zapewnił też, że wypełni wszystkie zobowiązania związane z budową drugiej elektrowni w Bułgarii. (monitor.bg)

 

Redukcja programów pomocy na rozwój obszarów wiejskich

Działania w związku z pomocą dla obszarów wiejskich zostaną zredukowane z 42 do 21 w kolejnym okresie programowym.

Kilka programów ma zostać połączonych w jedno tak, aby dać rolnikom możliwość pracy na tych samych zasadach i uzyskania więcej wariantów finansowania.

Wdrażanie działań ekologicznych będzie obowiązkowe. Środki będą wypłacane tylko pod warunkiem, że rolnicy zobowiążą się do przestrzegania terminów i działań nieszkodliwych dla środowiska. (monitor.bg)

 

Wyższe ceny gazu

Z dniem 1 kwietnia mają skoczyć ceny gazu, a tym samym ceny centralnego ogrzewania. Wysokość podwyżki będzie zależała od dystrybutorów gazu i ma się wahać między 6 a 10%. Niektóre źródła mówią nawet o 12%. (klassa.bg)

 

17 marca 2012 r.

Bułgaria szuka partnerów do budowy elektrowni „Belene”

Rząd szuka zagranicznych partnerów do budowy elektrowni jądrowej „Belene”. Sposób budowy elektrowni będzie zależał od dotychczasowej komunikacji Bułgarii z Komisją Europejską i krajami europejskimi – liderami w energetyce jądrowej. Rząd zapewnia, że wszelkie decyzje będą podejmowane w zgodzie z interesami kraju i tak, by pozostał on liderem energetycznym w regionie. (klassa.bg)

 

Katar planuje inwestycje w Bułgarii

Katar zainteresowany jest inwestycjami w infrastrukturę turystyczną w Bułgarii, m.in. w budowę baz hotelowych, kompleksy golfowe i ośrodki SPA o najwyższych standardach.

Nie wyklucza się też inwestycji w budowę większych zbiorników retencyjnych i infrastrukturę drogową. Bułgaria już przedstawiła Katarowi propozycję realizacji pilotażowego projektu budowy drogi „Czerno More”, mającej połączyć Warnę z Burgas. (monitor.bg)

 

16 marca 2012 r.

372,3 tys. bezrobotnych w Bułgarii w 2011 r.

Dane Krajowego Instytutu Statystycznego (NSI) pokazują, że 372,3 tys. osób jest bezrobotnych, z których 215,7 tys. to mężczyźni, a 156,6 tys. kobiety. Liczba zatrudnionych w wieku 15 – 64 lat spadła o 3,4% (do 2908,3 tys. osób).

Wskaźnik zatrudnienia osób między 55 a 64 rokiem życia wynosi 43,9% (wzrost o 0,4%).

Stopa bezrobocia w ubiegłym roku wzrosła o 1% w stosunku do roku poprzedniego i wyniosła 11,2%. Bezrobocie wśród młodych osób w wieku 15 – 24 lat wyniosła 26,6%. (klassa.bg)

 

„Złoty Ryton” dla „Domaine Peshtera”

Podczas Międzynarodowych Targów Wina „Vinaria 2012” w Płowdiwie rozdano nagrody dla najlepszego wina. Główną nagrodę, „Złoty Ryton” otrzymało stosunkowo nowe na bułgarskim rynku wino „Domaine Peshtera”. Nagrodę przyznało jury składające się z ekspertów ze Szwajcarii, Włoch i Niemiec. Eksperci podjęli decyzję po degustacji 322 win i 72 rakii bułgarskich i zagranicznych wystawców.

Vinprom Peshtera jest największym producentem win, właścicielem największych winnic (w sumie 1,5 tys. ha),  najbardziej nowoczesnych baz produkcyjno-technologicznych, piwnic do przechowywania i leżakowania win oraz światowej klasy laboratorium w Bułgarii.

Rakija „Peshterska Grozdova” i wino „Domain Peshtera” są eksportowane m.in. do Rosji, Włoch, Kanady, Niemiec, Dani. (actualno.com)

 

15 marca 2012 r.

Wzrost importu z BiH

Dane Krajowego Instytutu Statystycznego pokazują, że import towarów z BiH wzrósł do poziomu 3,5 mln BGN (7,4 mln PLN). Z kolei eksport z Bułgarii do BiH w styczniu 2012 r. wyniósł 1,35 mln EUR, czyli o 1,85 mln EUR mniej niż w 2011 r.

Według dostępnych informacji Bułgaria importuje z BiH przede wszystkim koks, węgiel, rudy ołowiu, koncentraty techniczne, elementy konstrukcyjne, cynk, materiały drzewne, papier, plastikowe opakowania i odzież, a eksportuje ropę naftową, chemiczną masę celulozową, amoniak, makarony, fluor, chlor, brom, owoce i epoksil. (poslovnojutro.com, seebiz.net, oslobodjenje.ba, nsi.bg)

 

Spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych w styczniu

Wstępne dane Bułgarskiego Banku Narodowego (BNB) wskazują, ze zagraniczne firmy zainwestowały w Bułgarii 44 mln EUR, czyli cztery razy mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku, kiedy wynosiły one 186 mln EUR. Dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie w najbliższych miesiącach. (capital.bg)

 

14 marca 2012 r.

Grecki Ellaktor walczy o bułgarski Technoexportstroy

Grecka firma budowlana Ellaktor SA złożyła ofertę przetargową na zakup bułgarskiej spółki Skarbu Państwa, Technoexportstroy EAD, specjalizującej się w budownictwie, inżynierii i projektowaniu.

Ellaktor będzie walczył o spółkę z dwoma bułgarskimi potencjalnymi nabywcami – Advance Properties OOD oraz AT Engineering 2000.

Aukcję zaplanowano na 2 maja. Cena wyjściowa to 68 mln BGN (ok. 35 mln euro). (ekathimerini.com, capital.bg)

 

Bułgarska giełda tylko dla największych

Rusza procedura prywatyzacyjna Bułgarskiej Giełdy Papierów Wartościowych (BFB-Sofia) oraz pakietu kontrolnego Centralnego Depozytu. Warunki sprzedaży już zostały ustalone i jasno z nich wynika, że w przetargu będą mogły wziąć udział tylko największe światowe lub europejskie giełdy, operatorzy giełdowi lub holdingi, które posiadają 50% rynków regulowanych. Nie mogą one być własnością państwową i muszą posiadać licencję na platformę transakcyjną. Do kolejnych wymagań należą: 2 mld EUR miesięcznych obrotów na rynku akcyjnym i/lub z kontraktów derywatowych (waluta, towary, metale kolorowe, indeksy, instrumenty finansowe i in.) w ostatnich dwóch latach. (capital.bg)

 

13 marca 2012 r.

Kryzys uderzył w eksport

W styczniu eksport odnotował spadek w wysokości 10,2% w skali roku do poziomu 2,8 mld BGN (5,936 mld PLN). Do krajów UE eksport zmniejszył się o 7,6%, a do krajów trzecich o 14% do poziomu 1 mld BGN (2,12 mld PLN). Jest to pierwszy spadek w tym sektorze od ponad dwóch lat. (klassa.bg)

 

Inflacja na koniec lutego

Według danych Krajowego Instytutu Statystycznego (NSI) inflacja w lutym wyniosła 0,9%, z kolei w porównaniu z lutym ubiegłego roku 2%.

Z danych wynika, że inflacja w skali rocznej spada czwarty miesiąc z rzędu, co oznacza, że ceny rosną wolniej w stosunku do okresu poprzedniego. Natomiast wartości w skali miesiąca rosną. Oznacza to, że rosną ceny produktów, na które jest największe zapotrzebowanie. Ceny żywności rosną średnio o 1,6% w skali miesięcznej, benzyna i ropa odpowiednio o 3,7% i 2,2%, a leki i kosmetyki o 0,1%. (capital.bg)

 

12 marca 2012 r.

Energoni i Chimsanb-Bulgaria w głównym indeksie giełdowym

Bułgarska Giełda Papierów Wartościowych (BFB) planuje wprowadzić do indeksu BG TR30 grupę Energoni oraz nowo powstały holding Chimsnab-Bulgaria. Firmy te, wraz z Holding Varna,  Sila Holding AD i Advance Equity Holding mają zastąpić firmy dotychczas widniejące w indeksie.

Chimsnab, Sila Holding AD i Holding Varna są pośrednio związane z holdingiem Chimimport. Energoni obecnie jest sprawdzane przez Komisję Nadzoru Finansowego i bułgarskie służby bezpieczeństwa DANS w związku z niespodziewanym ogromnym zyskiem z elektrowni wiatrowej i podejrzeniami o pranie pieniędzy. (capital.bg)

 

Premie dla biznesu za zatrudnianie młodych ludzi

Rząd obmyśla pomysł, który ma ułatwić dostęp do unijnych środków na otwarcie nowych miejsc pracy firmom zatrudniającym młodych specjalistów.

Państwo chce też zapewnić miejsce pracy, płatne staże i szkolenia każdemu uczniowi i studentowi do 4 miesięcy od ukończenia szkoły lub uczelni. W tym celu Ministerstwo Polityki Społecznej i Pracy przygotowało inicjatywę „Praca dla młodych ludzi w Bułgarii”, która ma funkcjonować w tym i przyszłym roku. Dokument ma zostać zaakceptowany przez parlament jeszcze w tym miesiącu. (standartnews.com)

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE