Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Bułgaria: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Wzrost inflacji

Ze względu na wzrost cen energii elektrycznej i gazu wzrosła również inflacja, osiągając poziom 3,1% r/r oraz 1,5% m/m, powiadomił Krajowy Instytut Statystyczny (NSI). Zdaniem ekspertów wartości te są wyższe niż to zwykle bywa w miesiącach letnich. W czerwcu w skali m/m odnotowano deflację, zaś w skali r/r poziom inflacji był dwukrotnie niższy i wynosił 1,6%. (capital.bg)

 

Inwestor z Omanu właścicielem 25% akcji INVESTBANKU

Narodowy Bank Bułgarii (BNB) zatwierdził nabycie przez wiceprezesa SHANFARI GROUP OF COMPANIES, Adila Saida Ahmeda Al Shanfariego 25% akcji spółki INVESTBANK. Nie jest znana dokładna cena za akcję, wiadomo tylko, iż kapitał INVESTBANKU zwiększył się o 50 mln BGN (104 mln PLN) i obecnie wynosi 1,29 mld BGN (ok. 2,68 mld PLN).

 

Bułgaria na 62. miejscu pod względem eksportu

Udział Bułgarii w handlu światowym wynosi zaledwie 0,2%, plasując ją na 62. miejscu pod względem eksportu. Wiodącymi towarami eksportowymi kraju są paliwo (średni wzrost 10 r/r) i miedź, wyroby elektryczne i elektroniczne (średni wzrost 17% r/r) oraz maszyny (średni wzrost o 4% r/r). Kolejne to żelazo i stal oraz odzież (nie z dzianiny), odnotowujące znaczący spadek w ostatnich 5 latach. Za nimi znalazły się nasiona olejodajne i zboże (średni wzrost pszenicy o 60% r/r), dzianina i środki farmakologiczne (średni wzrost eksportu do Rosji – 33%, do Rumunii – 26%, do Niemiec – 81%). (klassa.bg)

 

Spadek wartości spółki „Przewozy Towarowe” Bułgarskich Kolei Państwowych

Mimo iż procedura prywatyzacyjna spółki BDŻ-Przewozy Towarowe jest nadal w toku, władze spółki zostały zmuszone do zmiany kwoty sprzedaży, ogłoszonej w przetargu. Dyrektor BDŻ-Przewozy Towarowe nie podał jeszcze jaka ona będzie, szacuje się jednak, że będzie niższa od dotychczasowej (ok. 100 mln EUR).

 

Rozsprzedaż OCK-Kyrdżali

Komornik ogłosił sprzedaż połowy Kombinatu Cynkowo-Ołowiowy (OCK) w Kyrdżali, głównie budynków i instalacji o całkowitej powierzchni 162 tys. m kw. Cena wywoławcza wynosi 8,3 mln BGN (17,264 mln PLN), przy całkowitym długu OCK, wynoszącym ponad 300 mln BGN (642 mln PLN). Oferty można składać do 13 września br. (dnevnik.bg, capital.bg)

 

Były prezydent Republiki Kałmucji wykupił 25% akcji Petrol Holding

W wywiadzie dla moskiewskiej gazety „Wedomosti”, były prezydent rosyjskiej autonomicznej Republiki Kałmucji Krisan Ilumżynow ogłosił, że wykupił 25% akcji „Petrol Holding”. W projekcie przejęcia kontroli nad Holdingiem prawdopodobnie będzie uczestniczył jeszcze jeden inwestor.

 

KTB i VTB Capital otrzymają 73% BTK

Bułgarski Korporacyjny Bank Handlowy (KTB) i rosyjski VTB Capital otrzymają 73% udziałów w Bułgarskim Spółce Telekomunikacyjnej (BTK). Kolejne 20% pójdzie w ręce wierzycieli po przekształceniu wierzytelności. Na zebraniu wierzycieli, które odbędzie się 30 sierpnia br. mają zostać ustalone warunki prywatyzacji i restrukturyzacji grupy BTK. Następnie warunki muszą zostać zaakceptowane przez sąd, datę decyzji wyznaczono na dzień 6 września br. (capital.bg, vesti.bg)

 

Habau-Varna wykonawcą budowy połączenia gazowego z Rumunią

Za projekt budowy przyszłącza odpowiadają wspólnie bułgarski Bulgartransgaz i rumuński Transgaz. Całkowity koszt realizacji oszacowano na 23,8 mln EUR. Wykonawcą budowy gazociągu i stacji pomiarowej po stronie bułgarskiej będzie Konsorcjum Habau-Varna. Projekt jest pierwszym realizowanym od czasu wprowadzenia zmian i ogłoszenia dywersyfikacji dostaw gazu do Bułgarii. (infrastructure.bg, capital.bg)

 

31 sierpnia ruszy nowa linia sofijskiego metra

Odcinek metra między Narodowym Pałacem Kultury (NDK), al. Czerni Wrych a stacją im. Jamesa Bauchera zostanie otwarty 31 sierpnia br. Linia umożliwi szybką komunikację między dzielnicami Chładiłnik i Nadeżda. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 1 mld BGN (ok. 2,08 mld PLN). Środki, które pozostaną po zamknięciu projektu, mają zostać przeznaczone na budowę odcinka linii metra wiążącej centrum z Lotniskiem Sofia.

 

Osiem firm nadal walczy o budowę kolejnego odcinka autostrady Struma

Celem przetargu jest wykonanie projektu i budowa drugiego odcinka (lot2) autostrady Struma z Dupnicy do Błagoewgradu. Kandydatami są: grecki Aktor, bułgarskie Porozumienie Struma 2012, włoskie Todini-Salini, austriacki Strabag AG, grecka J&P – Avax S.A., bułgarskie przedsiębiorstwo obywatelskie DMH, bułgarskie Porozumienie OHL-Trace-Struma II i bułgarskie Konsorcjum Struma-Lot2. Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach PO Transport i z budżetu państwa. (econ.bg)

 

Opracowała Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE