Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 14 – 20 listopada 2011 r.

Bułgaria: 14 – 20 listopada 2011 r.

20 listopada 2011r.,

Trajkow chce ograniczyć dostawy gazu z Gazpromu o połowę po 2020 roku

Celem jest dywersyfikacja dostaw gazu do Bułgarii tak, aby żaden z dostawców nie posiadał więcej niż 50% rynku wewnętrznego. Oznacza to zmniejszenie o połowę dostaw od rosyjskiego Gazpromu, któremu przypada 100% dostaw gazu ziemnego i około 90% rynku wewnętrznego. Pozostałe 10% należy do brytyjskiej spółki „Melrose Resources”, wydobywającej gaz ze źródeł w Morzu Czarnym, niedaleko Warny. (mediapool.bg)

 

Pracodawcy „za” reformą emerytalną

Stowarzyszenie Kapitału Przemysłowego w Bułgarii ogłosiło swoje poparcie dla przewidzianej przez rząd reformy emerytalnej. Stowarzyszenie popiera najbardziej podwyższenie wieku emerytalnego i lat stażu pracy, koniecznych do uzyskania prawa emerytalnego.

Rocznie w Bułgarii około 90 tysięcy osób otrzymuje prawo do emerytury, z czego dwie trzecie nie przerywa pracy. Oznacza to, że należy przejrzeć dokładnie również zasady przejścia na wcześniejszą emeryturę. (aktualno.com)

 

Bułgaria podpisze porozumienie z Turcją w kwestii dostaw gazu

Bułgaria i Turcja podpiszą polityczne porozumienie dotyczące budowy bułgarsko-tureckiego międzysystemowego połączenia gazowego, który zapewni transport kaspijskiego gazu ziemnego przez Turcję do Bułgarii i całego regionu. Gazociąg ma mieć długość 77 km, a jego roczna przepustowość ma wynieść 1 do 3 mld metrów sześciennych. Projekt pozwoli na dywersyfikację źródeł i kierunków transportu oraz na większą konkurencyjność i niższe ceny dostaw gazu dla Bułgarii. (capital.bg)

 

19 listopada 2011 r.,

Więcej środków unijnych na elektrownię „Kozłoduj”

Bułgaria wraz z Litwą i Słowacją otrzymają środki finansowe na wycofanie z eksploatacji starych reaktorów jądrowych. Całkowita kwota wycofania wynosi 2,8 mld euro. Bułgaria otrzymała już 550 mln euro i ma otrzymać kolejne 300 mln euro do 2013 roku na okres od 2014 do 2020 roku. (trud.bg)

 

Dziesięć firm zainteresowanych spółką „BDŻ Usługi Towarowe”

Około dziesięcioro przedstawicieli inwestorów głównie z UE przyjechało do Bułgarii, aby dowiedzieć się więcej o sytuacji Bułgaskich Kolei Państwowych (BDŻ). Ponadto Agencja Prywatyzacyjna znalazła i ogłosiła rzeczoznawcę dla „BDŻ Usługi Towarowe”. Usługę tę będzie świadczyło biuro notarialne „Kamburov and Partners”, które ma określić minimalną wartość spółki. (econ.bg)

 

18 listopada 2011 r.,

Nagroda dla Bułgarii za dobry kierunek golfowy

Bułgaria otrzymała nagrodę dla „Nieodkrytego kierunku turystycznego” za 2012 r., przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki Golfowej (IAGTO). Nagroda została przyznana w ramach Światowych Targów Turystyki Golfowej w Belek, w Turcji, w których wzięło udział ponad 1400 przedstawicieli branży golfowej z 67 krajów.  (economynews.bg)

 

AES Solar inwestuje 48 mln euro w park solarny

Amerykańska spółka AES Solar rozpoczęła budowę grupy siedmiu elektrowni słonecznych w pobliżu Silistry. Park będzie miał moc 20,6 MW i będzie zlokalizowany na nieczynnym lotnisku, niedaleko miasta. Jego budowa ma wynieść 48 mln euro i będzie finansowana przez Societe Generale Expressbank. Pierwsza elektrownia o mocy 3,8 MW jest już w użyciu od początku roku. Pozostałe 16,8 MW ma zostać ukończonych do maja 2012 r. (capital.bg)

 

Chińskie inwestycje

Państwowa chińska spółka „Tianjin Agribusiness Company” zainwestowało 10 mln euro i planuje zainwestowanie kolejnych 20 mln w jeden z najbiedniejszych bułgarskich obwodów – obwód Widyński. Spółka wydzierżiwała 20 tys. ha gruntu, na którym planuje hodować kukurydzę, lucernę i słoneczniki. (capital.bg)

 

Bułgaria na drugim miejscu pod względem spadku w sektorze budowlanym

Produkcja budowlana w Bułgaria spadła o 11,5% w końcu września, w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku, zajmując tym samym drugie miejsce w UE. Na pierwszym miejscu uplasowała się Słowenia z 17-procentowym spadkiem. (klassa.bg)

 

17 listopada 2011 r.,

Najtańszy odcinek autostrady „Trakia” droższy niż obiecywano

Mimo obietnic byłego ministra rozwoju regionalnego i przyszłego prezydenta Rosena Plewneliewa, że podczas rządów GERB nie będzie wzrostu kosztów budowy autostrad, najtańsza autostrada „Trakia” podrożała o kolejne 24,7 mln lewów (ok. 59,4 mln zł.). Wrażenie robi nie tylko suma, ale też fakt, ż pieniądze pójdą w ręce tych, którzy ich zażądali – spółki „Technika Budowy Dróg” należącej do grupy firm znanego Wasiła Bożkowa. (sega.bg)

 

„Fitch” zaakceptował budżet Bułgarii

Międzynarodowa Agencja Ratingowa „Fitch” ogłosiła, że przyjmuje budżet 2012, który bułgarski parlament przyjął wczoraj, i utrzymuje pozytywną ocenę kraju. Ocena nie zostanie jednak podwyżoszona, dopóki Bułgaria nie wykaże się wzrostem gospodarczym i ustabilizowaniem sektora bankowego, z którym ma nadal problemy. (econ.bg)

 

16 listopada 2011 r.,

Gazprom kupuje stacje benzynowe w Bułgarii

Nowo powstała spółka „NIS Petrol”, która jest częścią grupy „Gazpromneft”, planuje zakup stacji benzynowych sześciu bułgarskich spółek: widyńskiej „Gerija”, sofijskich „Ir Max”, „B plus” i „Grand Oil”, chaskowskiej „Tim Oil”, płowdiwskiej „Arena – I.T.”., i dwóch osób fizycznych. (capital.bg)

 

Rosen Plewneliew obiecał dodatkowych 5 mln lewów dla BAN

Nowowybrany prezydent Rosen Plewneliew będzie lobbował za umieszczeniem w przyszłorocznym budżecie dodatkowych 5 mln lewów (ok. 10 mln zł.) dla Bułgarskiej Akademii Nauk (BAN). (novinar.bg)

 

15 listopada 2011 r.,

Zerowy wzrost goaspodarki w trzecim kwartale

Gospodarka Bułgarii odnotwała gwałtowne zwolnienie tempa w trzecim kwartale br., głównie ze względu na kurczenie się eksportu, będącego podstawowym motorem rozwoju gospodarczego kraju. W rezultacie PKB nie zmieniło się w stosunku do drugiego kwartału i w skali roku wzrosło jedynie o 1,3%. Przyczyną jest przede wszystkim mniejsza aktywność gospodarcza Włoch, Niemiec i Grecji w okresie letnim, spowodowana kryzysem finansowym. (capital.bg)

 

Spadek zagranicznych inwestycji o połowę

Bezpośrednie inwestycje spadły o 48% w skali rocznej. Od stycznia do końca września spółki zagraniczne zainwestowały w Bułgarii 534,5 mln euro, gdy w tym samym okresie ubiegłego roku wynosiły one 1,03 mld euro. Tylko we wrześniu inwestycje wyniosły 194 mln euro, czyli 85% więcej niż we wrześniu roku ubiegłego. (dnevnik.bg)

 

Bułgaria jako pierwsza otrzyma gaz z Azerbejdżanu

Bułgaria ze wzglęgu na położenie geograficzne będzie jednym z pierwszych państw, które otrzymają gaz z Azerbejdżanu. Są już prowadzone negocjacje w tej sprawie. Ze względu na rozbudowę gazociągu Shah Deniz, Azerbejdżan będzie mógł zapewnić Bułgarii i innym partnerom potrzebne ilości gazu przez wiele lat. (economynews.bg)

 

Współpraca Bułgarii i Izraela

Bułgaria i Izrael prowadzą rozmowy w kwestii wzajemnej współpracy w dziedzinie budowy dróg, efektywności energetycznej i remontu budynków mieszkalnych. Ponadto minister rozwoju regionalnego Bułgarii spotka się z izraleskim ministrem przemysłu, handlu i pracy Shalomem Simchonem, który przyjechał z wizytą na Targi WATEC 2011 – największe w dzidzinie infrastruktury wodnej i efektywności energetycznej. (econ.bg)

 

14 listopada 2011 r.,

Inflacja roczna sięgnęła 3,5%

Narodowy Instytut Statystyczny (NSI) odnotował w końcu października wzrost inflacji. W skali miesiąca wzrosła ona o 0,8%, natomiast w skali roku 3,5%. Główną przyczyną zmian jest podwyżka cen odzieży i obuwia, co zdaniem ekspertów jest zjawiskiem normalnym w okresie jesiennym i nie należy się obawiać wzrostu inflacji. (capital.bg)

 

Litex Motors wyprodukował pierwszy samochód

W zakładzie w pobliżu wsi Bahowica rozpoczęto składanie samochodów chińskiej marki „Great Wall”. Pierwszym samochodem, który zjechał z taśmy, jest Voleex C10. Celem jest test i synchronizacja sprzętu technicznego i taśm produkcyjnych zakładu, jak również wprowadzenie systemu jakości produkowanych pojazdów. Test instalacji zakładu potrwa do końca roku. Litex Motors zaplanowało rozpoczęcie seryjnej produkcji na początek przyszłego roku. (dnievnik.bg)

 

Wszystkie indeksy BFB odnotowały spadek

Dzisiejsza sesja Bułgarskiej Giełdy Papierów Wartościowych (BFB) zakończyła się na minusie. Całkowity obrót rynku regulowanego był niski – prawie 469,5 tys. lewów (ok. 939 tys. zł.). Poza rynkiem regulowanym z kolei obrót wyniósł 598 tys. lewów (ok. 1 196 tys. zł.). SOFIX odnotował spadek o 0,35% do 332,7 pkt., BG-40 o 0,16% do 110,41 pkt, BGREIT o 1,29% do 47,58 pkt, a BGTR30 o 0,36% do 270,02 pkt. (econ.bg)

 

Opracowała Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE