Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 18 – 24 marca 2013 r.

Bułgaria: 18 – 24 marca 2013 r.

lewy

Nowa inwestycja HP w Bułgarii

Największa na bułgarskim rynku firma IT – Hewlett-Packard, zrealizowała kolejną inwestycję związaną z otwarciem Centrum Obsługi Niemieckiego Klienta. W związku z tym zostanie utworzonych 800 nowych miejsc pracy. Centrum oferuje wachlarz usług  technologicznych oraz opiekę nad klientem niemieckim. Celem nowej inwestycji jest kompleksowe i sprawne działanie jednej ekipy pracowniczej podlegającej jednemu kierownictwu – stanowi to element nowej strategii koncernu, która planuje utworzyć jeszcze 6 podobnych centrów w najważniejszych światowych siedzibach HP.

 

Niekorzystne warunki na rynku nieruchomości

Mimo ciągłego spadku inwestycji w budowę nieruchomości mieszkalnych, przedsiębiorcy nadal boją się ryzykować w duże projekty. Na rynku nieruchomości najwięcej pojawia się obiektów o powierzchni 5-9 tys. m², wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Foros na podstawie danych z 2012 roku. Większe inwestycje są rzadsze i raczej sporadyczne. W porównaniu do 2011 r. spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę wyniósł 3,25%. Umowy kupna-sprzedaży nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej to jedynie 7% transakcji w tym sektorze.

 

Kolejne fundusze na modernizację gospodarstw wiejskich

Łącznie 77 projektów modernizacji gospodarstw wiejskich zostanie sfinansowanych dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich (PRSR). Łączna kwota subsydiów ma wynieść 24,1 mln BGN (ok. 51,9 mln PLN). Spośród zatwierdzonych projektów 26 stanowią farmy mleczne, 14 – sady owocowe. Dotacje otrzymają również właściciele ekologicznych upraw oregano i orzechów.

 

Nowe umowy na realizację projektów drogowych

Podpisano nowe umowy na bezzwrotną pomoc finansową, dotyczące realizacji projektów drogowych w gminach Jamboł i Warca. Łączna kwota dotacji wynosi 22 mln BGN (47,08 mln PLN). Projekty obejmują przede wszystkim remont dróg krajowych 2 i 3 klasy. (monitor.bg)

 

Przetarg na kupno udziałów w Globul przedłużony

Po raz kolejny przedłużono termin (10 kwietnia br.) składania wiążących ofert kupna jednego z największych operatorów w Bułgarii – Globul, który jest własnością greckiego operatora OTE. Kandydatami i zarazem potencjalnymi nabywcami są norweski Telenor, tureckie Turkcell i Turk Telekom oraz niemiecki Deutsche Telekom, który posiada 40% udziałów w OTE. Według nieoficjalnych danych cena wyjściowa to 700 mln EUR. (capital.bg)

 

Bułgaria na 48. miejscu pod względem zapasów złota

Bułgaria znalazła się na 48. miejscu według danych Światowej Rady ds. Złota, cytowanych przez portal Profit.bg. Na chwilę obecną kraj posiada 39,9 t surowca, które stanowią 11,1% rezerw państwowych w walucie i złocie. Na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (8133 t) i Niemcy (3391). (monitor.bg)

 

Bułgaria nie będzie musiała zwracać środków za autostradę „Trakia”

Nie będzie konieczności zwrotu dotacji w przypadku, gdy Bułgarii nie uda się do 1 czerwca br. oddać do użytku czwartego odcinka autostrady „Trakia” z Jamboł do Karnobat. KE podjęła decyzję, iż problem z niewypłacalnością konsorcjum Trakia 4 względem podwykonawców ma zostać rozwiązany na poziomie krajowym. Środki na nowe trasy nadal będą wypłacane w ramach funduszy strukturalnych. (monitor.bg)

 

Koniec tygodnia na giełdzie

Trzy główne indeksy bułgarskiej GPW zakończyły tydzień stratami. BG-40 starcił 2,23%, BGREIT – 0,05%, CGIX – 0,4%. Wzrost natomiast odnotowały SOFIX (0,4%) i BGTR30 (0,1%). Obrót na koniec sesji wyniósł 55 mln BGN (117,7 mln PLN). (econ.bg)

Opracowała: Sylwia Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE