Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 19 – 25 marca 2012 r.

Bułgaria: 19 – 25 marca 2012 r.

25 marca 2012 r.

Nowy szef BEH

Powołano nowego dyrektora generalnego Bułgarskiego Holdingu Energetycznego (BEH). Dotychczasowego dyrektora Jordana Georgiewa zastąpi Miachaił Andonow, który do niedawna był prezesem Państwowego Przedsiębiorstwa Energetycznego (NEK).

Nowy minister gospodarki Deljan Dobrew poinformował, że zostaną powołani dwaj dodatkowi menedżerowie, którzy będą odpowiadali za gazociągi „South Stream” i „Nabucco”. (novinar.bg)

 

Nowy rekord złych kredytów

Z danych Bułgarskiego Banku Narodowego (BNB) wynika, że złe i restrukturyzowane kredyty w lutym sięgnęły poziomu 22,58% wszystkich udzielonych kredytów.

W ujęciu nominalnym kredyty te zwiększyły się o 66 mln BGN (140,58 mln PLN) w stosunku do poprzedniego miesiąca i sięgnęły poziomu 9,28 mld BGN (19,77 mld PLN).

W przypadku kredytów zaciąganych przez sektor biznesowy, złe przekroczyły 24%, przy kredytach konsumenckich wyniosły 19,94%, a przy mieszkaniowych 19,9%.

W lutym portfel kredytowy wynosił 51,9 mld BGN (110,55 mld PLN), odnotowując wzrost 2,64% w skali roku. (klassa.bg)

 

Gazprom bezpośrednim dostawcą gazu do bułgarskich zakładów

Według bułgarskiego ministra gospodarki Deljana Dobrewa podczas negocjacji z Gazpromem, rosyjski koncern wyraził chęć dostarczania gazu ziemnego do bułgarskich zakładów bez pośrednictwa Bulgargazu. Ma to być jeden z warunków obniżenia cen dostaw surowca do Bułgarii. (standartnews.com)

 

24 marca 2012 r.

Współpraca BASB z Państwowym Funduszem „Rolnictwo”

W piątek została podpisana umowa między Bułgarsko-Amerykańskim Bankiem Kredytowym (BASB) a Państwowym Funduszem „Rolnictwo” w sprawie udzielania kredytów na projekty z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Fundusz „Rolnictwo” wraz ze Stowarzyszeniem Banków w Bułgarii ustalił procedurę i sporządził wzór umowy na refinansowanie ze środków Funduszu banków komercyjnych udzielających kredytów na zatwierdzone projekty i umowy zawarte zgodnie z wymogami PROW. Celem porozumienia jest stworzenie warunków do zwiększenia ilości wykorzystywanych środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich i pobudzanie wzrostu gospodarczego w tym sektorze.

Kredyty będą udzielane na korzystniejszych warunkach. Wysokość rocznej stopy procentowej została zmniejszona z 9% na 7%, zaś okres spłaty wynosi 60 miesięcy. ( econ.bg)

 

Wzrost eksportu Bulgartabac do Tajwanu

Bulgartabac wyeksportuje do Tajwanu do końca roku 1000 mln sztuk papierosów, czyli dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Do chwili obecnej koncern osiągnął 2% udziału w rynku tajwańskim.

Oprócz Tajwanu, Bulgartabac eksportuje papierosy też do Japonii i Hongkongu. Koncern jest tam znany głównie z marek EVA Slims, MM i Tresor. (monitor.bg)

 

23 marca 2012 r.

Dofinansowania z Funduszu „Rolnictwo”

W ramach „Narodowego Programu Pomocy Sektora Winiarskiego i Hodowli Winorośli 2008/2009 – 2013/2014 r.” Państwowy Fundusz „Rolnictwo” wypłacił w sumie 884 039 BGN (1 883 003 PLN). Środki otrzymało trzech beneficjentów, którzy złożyli wnioski w ramach działań „Restrukturyzacja i przekształcanie winnic” i „Ubezpieczenie zbiorów”.

Całkowity budżet programu do 2014 r. wynosi 112 683 000 EUR. (econ.bg)

 

Bułgaria wycofuje się z budowy „Belene”

Na razie nieoficjalnie Bułgaria wycofała się z projektu budowy elektrowni jądrowej „Belene”. Taka decyzja miała zostać podjęta i podana do wiadomości rosyjskiemu ministrowi energii Siergiejowi Szmatce już przed miesiącem, podczas spotkania w Moskwie z ówczesnym bułgarskim ministrem gospodarki Trajczo Trajkowem i ministrem finansów Simeonem Diankowem.

Gotowy już pierwszy reaktor elektrowni może zostać wykorzystany jako siódmy blok elektrowni „Kozłoduj” albo sprzedany innemu państwu. (monitor.bg)

 

22 marca 2012 r.

Lotnisko „Stara Zagora” centrum logistycznym między Europą i Azją

Zamknięte od 11 lat lotnisko „Stara Zagora” może stać się jednym z największych lotnisk cargo w Europie, przyjmujące towary z krajów azjatyckich przeznaczone na rynek UE i odwrotnie. Czwarty co do wielkości na świecie operator cargo – państwowe przedsiębiorstwo zarządzające lotniskami w Republice Korei, jest zainteresowane projektem. Ambasador Korei w Sofii, Chun Bee-ho odwiedził lotnisko i zaprosił też na wizytę koreańskie przedsiębiorstwa prywatne.

Lotniskiem, obejmującym powierzchnię 600 ha, interesują się jeszcze korporacje z Chin, Singapuru i Kazachstanu. (capital.bg)

 

Obligacje głównym przedmiotem transakcji giełdowych

Obrót na rynku regulowanym wyniósł 2,07 mln BGN (4,409 mln PLN), przy czym 1,36 mln BGN (2,7 mln PLN) zysków dotyczyło głównie transakcji związanych z obligacjami. Największy wzrost odnotowały GPS Control EAD, ARCUS AD, Auto Union Group AD i Delta Credit (SPV).

W ciągu dnia zrealizowano transakcje o wartości 171 tys. BGN (364,23 tys. PLN). (klassa.bg)

 

21 marca 2012 r.

Nieznany termin rozpoczęcia budowy połączenia gazowego z Turcją

Budowa interkonektora między Bułgarią i Turcją nie zostanie zrealizowana do końca przyszłego roku, ogłosił nowy minister gospodarki i energii Deljan Dobrew. Podczas spotkania premierów Bułgarii i Turcji w Ankarze Bojko Borisowowi nie udało się podpisać międzyrządowego porozumienia w kwestii gazociągu, co było celem wizyty. Jedynym dokumentem dotyczącym gazociągu jest deklaracja przyspieszenia budowy przyłącza gazowego, podpisana przez Dobrewa i tureckiego ministra gospodarki Zafera Çağlayana.

Memorandum w sprawie budowy przyłącza zostało podpisane jeszcze w styczniu 2010 roku pomiędzy Botaş i Bulgargazem, ale od tamtej pory nie poczyniono żadnych kroków w celu jego realizacji. (capital.bg)

 

Akcjonariusze w ERG-1 i 2 mogą otrzymać około 2 BGN za akcję

Akcjonariusze ERG Capital-2 mogą otrzymać 2.06 BGN (4,39 PLN) za akcję, podczas gdy ERG Capital-1 – 1,89 BGN (4,03 PLN), wskazują szacowane wartości likwidacyjne spółek. We wtorek Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła likwidacje obu firm, które zostały zaplanowane jeszcze w momencie ich zakładania. Istnieją takie spółki specjalnego przeznaczenia (SPV), które zakładane są na czas określony, po czym ich aktywa są odsprzedawane, a zyski ze sprzedaży dzielone między akcjonariuszy. (capital.bg)

 

20 marca 2012 r.

Liczba bułgarskich milionerów wzrosła o 54%

Takie wyniki przedstawili eksperci UniCredit Bulbanku podczas prezentacji tendencji w segmencie bankowości prywatnej. Według oficjalnych danych Bułgarskiego Banku Narodowego (BNB) liczba lokat powyżej 1 mln BGN (2,13 mln PLN) w końcu grudnia 2011 r. była ponad dwa razy większa niż przed dwoma laty. Całkowita wartość pieniędzy zdeponowanych w bankach wyniosła 1,3 mld BGN (2,77 mld PLN). (klassa.bg)

 

BauMax otwiera kolejne dwa sklepy

Nowe sklepy budowlane bauMax typu „Zrób to sam” otwarto w Warnie i Ruse. Inwestycja w każdy sklep wyniosła ok. 10 mln EUR.

Ogólna liczba sklepów bauMax w Bułgarii wynosi 7, a ich łączna powierzchnia to ponad 78 tys. m kw.

Firma planuje otwarcie kolejnych sklepów w kraju w przyszłym roku. Na bułgarskim rynku konkuruje ona m.in. z niemieckim Praktikerem, francuskim Mr. Bricolage i rodzimym Praktis. (capital.bg)

 

Sofijska Giełda wstrzymała obrót akcjami niektórych przedsiębiorstw

Zarząd Bułgarskiej Giełdy Papierów Wartościowych wstrzymał tymczasowo obrót akcjami w sumie 32 przedsiębiorstw. Powodem są opóźnienia w rocznych opłatach za emisje (min. 1000 BGN – 2130 PLN).

Wśród przedsiębiorstw z zablokowanymi akcjami znalazły się m.in. kombinat cynkowo-ołowiowy OCK-Kyrdżali, Balcanar Zarya AD-Pawlikeni, Web Media Group, Tchugunoleene AD-Ichtiman.

Obrót akcjami ma zostać wznowiono po wpłaceniu zaległości. (capital.bg)

 

GE sprzedało udziały w „Sofia Airport Center”

Amerykańska korporacja GE Real Estate, która jest częścią grupy General Electric, sprzedała swoje udziały w kompleksie budynków biurowych i logistyki „Sofia Airport Center” swojemu partnerowi w projekcie – Tishman International Companies. Tym samym Tishman stał się jedynym właścicielem sofijskiego Business Parku, którego budowa rozpoczęła się w 2007 roku i odbywała się w kilku etapach. (capital.bg)

 

19 marca 2012 r.

Po trzy szybkie kredyty na rok

Mieszkańcy Bułgarii zaciągają średnio trzy szybkie kredyty rocznie. Ich średnia wysokość wynosi 260 BGN (553 PLN).

Tendencję tę eksperci wyjaśniają koniecznością pokrycia niecierpiących zwłoki wydatków, a także czasem udzielenia kredytu, który zazwyczaj trwa 30 min. Z każdym następnym kredytem czas oczekiwania jest krótszy. Powodem zaciągania szybkich kredytów zaś zdaniem specjalistów są kolejne podwyżki cen artykułów pierwszej potrzeby. (econ.bg)

 

Rozpoczęto budowę autostrady „Struma” do granicy z Grecją

Budowa odcinka autostrady „Struma” z Sandanskiego do Kułaty rozpoczęto z prawie siedmiomiesięcznym opóźnieniem, ze względu na skargę jednego z uczestników przetargu na wykonawcę. Ostatecznie wykonawcą robót została grecka firma Ellaktor.

Odcinek ma długość 15 km i zostanie wybudowany za cenę netto 55,98 mln BGN (119,24 mln PLN). Czas realizacji wynosi 23 miesiące. (capital.bg)

 

Właściciele Orgachim oferują 90 BGN za akcję pakietu mniejszościowego

Większościowi właściciele Orgachim-Ruse zaproponowali wykup udziałów mniejszych akcjonariuszy w cenie 90 BGN (192 PLN) za akcję.

Trzy firmy – Policolor, Whitebeam Holdings i Taydal Wave Trading, które posiadają ogółem 92,55% kapitału zakładowego spółki publicznej, chcą nabyć pozostałe akcje producenta farb i lakierów. Następnie zamierzają wypisać spółkę z obrotu na Bułgarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. (capital.bg)

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE