Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 20 agencji rządowych opuszcza stolicę

Bułgaria: 20 agencji rządowych opuszcza stolicę

Urzędnicy już na jesieni rozpoczynają przeprowadzkę poza Sofię – otrzymają premię i miejsce dla dziecka w przedszkolu lub szkole. Około 20-tu agencji rządowych, dotychczas zlokalizowanych w stolicy zostanie przeniesionych do innych dużych miast z ważnymi ośrodkami akademickimi, ogłosił wicepremier i minister finansów, Simeon Djankow.

Projekt decentralizacji administracji państwowej przyczyni się do ożywienia rozwoju innych miast Bułgarii. W Płowdiwie siedzibę otrzyma Ministerstwo Turystyki i część struktur Ministerstwa Rolnictwa; Agencja Rybołówstwa i Akwakultury będzie się mieścić w Warnie; Agencja Celna – w Ruse. Przewiduje się również przeniesienie agencji do Błagoewgradu, Wielkiego Tyrnowa i Burgas.

Strategiczne rozmieszczenie struktur rządowych w całym kraju usprawni ich funkcjonowanie – przykładem jest Ministerstwo Budownictwa, które posiada lokalizacje w sześciu regionach.

Urzędnicy, którzy nie zdecydują się na wyjazd otrzymają rekompensatę – umowa dotycząca pracowników państwowych nie przewiduje wprowadzania jednostronnych zmian.

Źródło: monitor.bg, investor.bg; zdjęcie: monitor.bg

About Anna Teklińska

KOMENTARZE