Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 21 – 27 maja 2012 r.

Bułgaria: 21 – 27 maja 2012 r.

27 maja 2012 r.

Oczekiwany 8%-owy wzrost liczby turystów w sezonie letnim

Ministerstwo Gospodarki, Energetyki i Turystyki (MIET) spodziewa się 5-8%-ego wzrostu liczby turystów w sezonie letnim, ogłosił wiceminister gospodarki Iwo Marinow, przy czym podkreślił, że większość mają stanowić Rosjanie.

Po wstępnej analizie finansowej MIET spodziewa się, że wpływy z turystyki zasilą budżet państwa kwotą 3 mld EUR. (dariknews.bg)

 

Większe oszczędności gospodarstw domowych

Pod koniec kwietnia łączna kwota środków zgromadzonych na lokatach osiągnęła 31,84 mld BGN (70,68 mld PLN), czyli o 13,6% w porównaniu do tego samego miesiąca 2011 r. W porównaniu z marcem oszczędności wzrosły o prawie 240 mln BGN (532,8 mln PLN). Tylko w pierwszym kwartale br. środki na lokatach zwiększyły się o 897 mln BGN (1,991 mld PLN), co stanowi wzrost o 34% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Tendencja wzrostowa utrzymuje się już trzeci rok z rzędu. (klassa.bg)

26 maja 2012 r.

Dostawy gazu w ramach „South Stream” ruszają w 2016 r.

Dostawy gazu w ramach gazociągu „South Stream” do Europy mają ruszyć na początku 2016 r., nie zaś w 2015 r., jak początkowo planowano.

Pierwsza nitka nowego systemu przesyłowego ma zostać ukończona w 2015 r., a koniec budowy całego gazociągu o mocy przesyłowej 63 mld m sześciennych zaplanowano na 2019 r. (cross.bg)

 

Gaz w Bułgarii najdroższy w UE

W drugiej połowie 2011 r., pod względem siły nabywczej cena gazu dla gospodarstw domowych w Bułgarii okazała się najwyższa (10,1 PPS za 100 m2/h) w UE, wynika z danych przedstawionych przez Eurostat.

Pod względem średniej ceny gazu dla gospodarstw domowych w EUR, Bułgaria znalazła się na 4. miejscu wśród krajów UE – 4,7 EUR. Bułgarię wyprzedzają Rumunia (2,8 EUR), Estonia (4,4 EUR) i Łotwa (4,6 EUR). Średnia cena dla UE wynosi 6,4 EUR za 100 m2/h. (actualno.com)

 

25 maja 2012 r.

Bułgaria awansowała o 4 miejsca w rankingu rozwoju handlu światowego

W czwartek Światowe Forum Gospodarcze (World Economic Forum) ogłosiło raport dotyczący rozwoju handlu światowego w 2011 roku. Bułgaria znajduje się na 74. pozycji i tym samym awansowała o 4 miejsca w porównaniu z rokiem 2010.  W rankingu uwzględnionych zostało 132 państw.

Indeks rozwoju gospodarczego został sporządzony na podstawie czterech wskaźników – dostęp do rynków, administracja graniczna, infrastruktura transportowa i komunikacyjna oraz środowisko biznesowe. Powyższe wskaźniki zostały zestawione w oparciu o dane statystyczne i ankiety kadry kierowniczej firm.

Za Bułgarią znalazły się Indie – pozycja nr 100, Ukraina – 86 i Rosja – 112 miejsce. (mediapool.bg, btvnews.bg, monitor.bg)

 

Droga Ruse – Swilengrad będzie generowała 36 mln BGN rocznie

W ciągu najbliższych czterech lat ma zostać wybudowana droga na odcinku Ruse – Swilengrad. Ma to być pierwsza płatna droga szybkiego ruchu w Bułgarii. Przejazd trasą o długości 300 km ma kosztować 10 – 15 BGN (22 – 33 PLN). Koszt budowy oszacowano na 1-1,5 mld EUR. Bułgaria na początek zajmie się przygotowaniem projektu oraz alienacją terenu, przez który ma przebiegać trasa.

Zdaniem minister rozwoju regionalnego Liliany Pawłowej ruch drogowy zwiększy się o 40%, a dziennie ma tą tędy przejeżdżać ok. 10 000 pojazdów. (monitor.bg)

 

24 maja 2012 r.

Wzrost w sektorze bankowym

Drugi miesiąc z rzędu liczba udzielonych kredytów ulega wzrostowi, wynika z danych statystycznych Bułgarskiego Banku Narodowego (BNB). W ostatnim miesiącu łączna wartość kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw wzrosła o 156,7 mln BGN (349,44 mln PLN) – o 0,3% więcej niż pod koniec marca, i obecnie wynosi 52,3 mld BGN (116,63 mld PLN). Ponad 23% wszystkich pożyczek jest spłacanych z opóźnieniem lub ulega restrukturyzacji. W rezultacie tylko w kwietniu wysokość złych i nieobsługiwanych kredytów wzrosła o 74,2 mln BGN (165,47 mln PLN), czyli o 0,77% w skali miesiąca. (capital.bg, blitz.bg)

 

Bułgarsko-Kosowska współpraca w zakresie budownictwa

Kosowo zainteresowane jest współpracą z Bułgarią w zakresie budownictwa infrastrukturalnego, elektrowni wodnych, odnawialnych źródeł energii oraz górnictwa, okazało się podczas wizyty minister rozwoju regionalnego i robót publicznych, Liliany Pawłowej w Prisztinie.

Obecnie jedna z największych bułgarskich firm budowlanych rozpoczęła realizację projektu budowy gmachów sądowych w dzielnicy administracyjnej Prisztiny – tzw. Nowej Prisztiny.

W sumie powstanie pięć budynków, które będą siedziami sądu najwyższego, prokuratury generalnej, sądu gospodarczego, a także władz sądowniczych stolicy. Termin zakończenia prac wyznaczono na 2014 r. (cross.bg)

 

23 maja 2012 r.

Dodatkowy 1 mln BGN na strategię integracyjną z UE

Dodatkowy 1 mln BGN (2,22 mln PLN) na strategię komunikacyjną Bułgarii i UE zamierza przeznaczyć bułgarski rząd. Ponad połowa środków zostanie wykorzystana na cele promocyjne w kraju, a pozostała część za granicą. Promocja Bułgarii za granicą będzie się odbywać na zasadzie seminariów, forów biznesowych i okrągłych stołów w państwach UE, Zachodnich Bałkanach, na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Zaplanowano także międzynarodową konferencję o wzroście gospodarczym. (segabg.com)

 

Rozmowa Putina z Bojko Borisowem

Podczas rozmowy telefonicznej, prezydent Rosji Władimir Putin i premier Bułgarii, Bojko Borisow omawiali warunki budowy bułgarskiego odcinka gazociągu „South Stream”, współpracy handlowo-gospodarczej, sposobów pogłębienia współpracy w sektorze energetycznym oraz cen dostaw gazu do Bułgarii. Do 15 listopada Bułgaria musi przygotować dokumentację związaną z budową gazociągu, ze względu na planowane przez Rosję rozpoczęcie budowy w grudniu bieżącego roku.

Natomiast kolejna umowa dostaw gazu zostanie zawarta bezpośrednio z Gazpromem Eksport. Bułgaria zamierza wynegocjować średnioterminową umowę na okres 7 lat, obowiązującą od 2013 r. (ria.ru, econ.bg, blitz.bg)

 

22 maja 2012 r.

Możliwy import norweskiego gazu do Bułgarii

Podczas 25. szczytu NATO w Chicago prezydent Bułgarii Rosen Plewneliew spotkał się z norweskim premierem Jensem Stoltenbergiem, prezydentami Turcji  i Gruzji.

Rosen Plewneliew prowadził negocjacje z norweskim premierem w sprawie dostaw gazu do Bułgarii przez Rumunię, która już importuje ten surowiec z Norwegii. Jak podkreśla prezydent, wystarczyłoby dobudować pośrednie połączenie do rurociągu gazowego w Rumunii. Obecnie trwa budowa rurociągu między dwiema sieciami przesyłowymi łączącymi

Giurgiu (Rumunia) i Ruse (Bułgaria), który powinien być gotowy między 2014 a 2015 rokiem. (mediapool.bg)

 

Banki zdecydują o przyszłości OCK-Kyrdżali

Właściciel Kombinatu Cynkowo-Ołowiowego (OCK) w Kyrdżali, Walentin Zachariew doszedł do porozumienia z polską spółką ZM Silesia S.A., która zainteresowana jest wynajmem zakładu na okres trzech lat. Ostateczna decyzja należy jednak do banków-wierzycieli, poinformował prezes Rady Dyrektorów „Intertrust Holding” – większościowy akcjonariusz w OCK.

Umowa z Silesią jest o tyle korzystna, że pozwoli Zachariewowi zachować własność przedsiębiorstwa. Polska firma ma również poparcie ze strony związków zawodowych. (capital.bg)

 

21 maja 2012 r.

Bułgaria powołuje spółkę do budowy łącza gazowego z Turcją

Na dniach ma zostać powołana spółka projektowa do budowy łącza gazowego między Bułgarią i Turcją, poinformował minister gospodarki i energetyki Deljan Dobrew. Do spółki wejdą Bulgartransgaz oraz tureckie przedsiębiorstwo państwowe BOTAŞ lub prywatna turecka firma.

Według prognoz ministra budowa łącza ma zostać ukończona w 2014 r. Jednak gaz z Turcji może popłynąć najwcześniej po 2018 r., ze względu na ciągły, regularny wzrost zużycia surowca przez południowego sąsiada (ok. 20% rocznie).

Długość rurociągu ma wynieść 207 km, z których 77 km znajdzie się po stronie bułgarskiej, a 130 – po tureckiej. Po wstępnych oszacowaniach Bułgaria zainwestuje w projekt 70 – 75 mln EUR. Moc przesyłowa gazociągu ma sięgać 3-5 mld m sześciennych rocznie. (monitor.bg)

 

Bułgaria w czołówce pod względem niskich podatków

Bułgaria znalazła się w czołówce państw o najniższych podatkach i obciążeniach podatkowych, wynika z badań Eurostatu. W 2010 r. podatki wygenerowały 27,4% PKB, a w 2009 r. – 29%, co stawia Bułgarię na trzecim miejscju wśród krajów UE.

Bułgaria znalazła się też wśród krajów o najniższym podatku dochodowym (10%) i podatku CIT w tym roku. Za Bułgarią znalazły się jeszcze Czechy i Litwa – 15%. Pod względem podatku od osób prawnych Bułgaria znalazła się na pierwszym miejscu wraz z Cyprem – 10%. Średnia stawka w UE wynosi 23,5%.

Na koniec bieżącego miesiąca KE ma przedstawić propozycje konkretnych działań w zakresie polityki podatkowej, mające na celu poprawę pozycji budżetowych państw członkowskich. (klassa.bg)

Opracowała Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE