Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 26.11–02.12.1012 r.

Bułgaria: 26.11–02.12.1012 r.

Od 1 stycznia gaz ziemny będzie importowany bezpośrednio z Rosji

Na mocy podpisanej umowy przez Państwową Spółkę Bulgargaz z Rosyjskim Koncernem Gazprom, od stycznia przyszłego roku dostawcy gazu ziemnego dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw będą dostarczać go bezpośrednio z Rosji, ogłosił Bułgarski Holding Energetyczny (BEH). Według Bulgargaz, nie będzie możliwej konkurencji wśród dostawców dla użytkowników przemysłowych, ponieważ zgodnie z porozumieniem z Gazprom Eksport żadna spółka nie będzie mogła importować tańszego gazu do Bułgarii. Prócz tego, kiedy ruszy Gazociąg Południowy, połączenie gazowe prowadzące przez Rumunię zostanie zarezerwowane dla Bulgargazu.

 

Wysokie zainteresowanie inwestorów tureckich rynkiem bułgarskim

Bułgaria i Turcja planują rozwinąć współpracę gospodarczą w dziedzinach energetyki, infrastruktury, budownictwa, rolnictwa oraz turystyki. Tak informację podał prezydent Bułgarii Rosen Plewneliew podczas spotkania z przedstawicielami biznesowymi w Istambule, zorganizowanego przez Turecką Unię Izb Handlowych i Giełd Towarowych. W spotkaniu uczestniczyły firmy tureckie działające w 109 krajach. Współpraca pomiędzy Bułgarią i Turcją ma się przyczynić do zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy tymi krajami, która w tym roku wyniosła 4 mld USD, a celem jest osiągnięcie 10 mld USD.

 

Współpraca transgraniczna z Rumunią

Bułgarski wiceminister rozwoju regionalnego i robót publicznych Nikołaj Nankow ogłosił rezultaty dziewiątego posiedzenia Wspólnego Komitetu Monitorującego Program Współpracy Transgranicznej (TGS) Rumunia – Bułgaria 2007 – 2013, przeprowadzonego w rumuńskim mieście Călăraşi. Na posiedzeniu ustalono stworzenie strategicznego projektu analizy możliwości i wariantów budowy trzeciego mostu na Dunaju, przyjęto zaktualizowaną Wieloletnią Strategię Pomocy Technicznej, Roczną Strategię Pomocy Technicznej na rok 2013 oraz Strategię Wykorzystania Środków z Programu. Zostanie też powołana specjalna grupa robocza, która będzie odpowiadać za maksymalne wykorzystanie środków finansowych i nadzorowanie realizacji projektów.

 

Montaż autobusów i trolejbusów ukraińskiej marki LAZ w Gabrowie

Ukraińska spółka LAZ wybuduje fabrykę autobusów i trolejbusów w bułgarskim Gabrowie. Do końca wiosny 2013 r. firma musi przedstawić biznes plan dotyczący budowy fabryki. Obecnie planowana jest produkcja 500 – 800 autobusów i trolejbusów rocznie, ma zostać otwartych 600 miejsc pracy, zapowiedział dyrektor marketingowy LAZ-u Władysław Spektor. Istnieje duża szansa, iż pierwsze pojazdy zjadą z taśmy latem przyszłego roku. (capital.bg)

 

Park technologiczny nie tylko w Sofii

Decyzją ministra gospodarki Deljana Dobrewa ma powstać kolejny park technologiczny na obrzeżach Płowdiwu. Bułgaria ma możliwość wybudowania tylko dwóch takich ośrodków (w całej Europie podobnych miejsc jest 10). Pierwszy park – Sofia Tech Park, będzie skierowany głównie na rynki światowe i ma się zajmować branżami: biotechnologiczną, energetyczną i IT. Park w Płowdiwie natomiast ma obsługiwać przede wszystkim branżę rolną.

 

Nietypowa koncepcja rozbudowy centrum handlowego

Na wiosnę 2013 zapowiedziane zostało otwarcie nowej części centrum handlowego STRAND w Burgas. Na powierzchni 1000 m2 powstaną hale spożywcze z produktami pochodzącymi od najlepszych lokalnych producentów. Inicjatywa jest częścią planu wsparcia lokalnych sprzedawców, którzy będą mogli w ten sposób zaprezentować swoje produkty bez pośredników. STRAND jest jedynym w Bułgarii centrum handlowym znajdującym się na świeżym powietrzu i należy do jednych z 10 wzorcowych europejskich centrów handlowych przyszłości.

 

Bułgaria w rankingu PricewaterhouseCoopers i BŚ

Bułgaria w rankingu PricewaterhouseCoopers oraz Baku Światowego znalazła się na 84 pozycji pod względem najkorzystniejszej polityki podatkowej w regionie. Daleko przed nią, bo na 20 miejscu uplasowała się Macedonia, która wyprzedziła wszystkie kraje Bałkańskie. Za Bułgarią natomiast znalazły się Czarnogóra (114), BiH (118), Serbia (143) i Rumunia (154). Lista jest sporządzania w oparciu o następujące kryteria: łączna kwota podatków, stawki podatkowe, podział świadczeń socjalnych, rodzaj i wysokość ubezpieczeń, długość trwania oraz poziom skomplikowania procedur związanych ze sprawozdawczością podatkową.

 

Bułgaria będzie wspierać inwestycje w innowacje i IT

Żeby zapewnić sobie długoterminowy i stabilny wzrost gospodarczy, Bułgaria musi wspierać zagraniczne inwestycje w innowacje i IT, zapowiedział minister gospodarki, energetyki i turystyki Deljan Dobrew podczas konferencji „Przemysł i innowacje 2012”. Pierwszym krokiem do zmiany polityki wobec sektora innowacji i IT ma być jego priorytetowe traktowanie przy alokacji środków w ramach PO Konkurencyjna Gospodarka w następnym okresie programowym 2014 – 2020. Rząd skupi swoją uwagę również na efektywności energetycznej przedsiębiorstw oraz firmach wytwarzających produkty końcowe o wysokiej wartości dodanej. (capital.bg)

 

Roczny wzrost cen producentów

Indeks cen producentów PPI na rynku rodzimym w październiku br. wzrósł o 6,9% r/r, wynika z danych NSI. Ceny wzrosły przede wszystkim w przemyśle wydobywczym (7,2%), przetwórczym (6,1%) oraz w przypadku produkcji i dystrybucji energii cieplnej i elektrycznej (8,8%). W skali miesiąca indeks cen zanotował wzrost w wysokości 0,2%, przy czym w poszczególnych sektorach wyniósł on 2,3% – przemysł wydobywczy, 0,2% – przemysł przetwórczy. Spadek odnotowano w przypadku produkcji i dystrybucji energii cieplnej i elektrycznej – 0,1%. Ogólny wskaźnik cen producentów w październiku br. wzrósł o 6,8% r/r, w skali miesiąca natomiast spadł o 0,2%. (econ.bg)

 

Negatywne prognozy dotyczące funkcjonowania bułgarskich firm

W ciągu najbliższego miesiąca aż 10% małych i średnich przedsiębiorstw w Bułgarii (400 tys.) może ogłosić upadłość. Taką prognozę przedstawiła prezes Narodowego Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Eleonora Negułowa. Jej zdaniem najbardziej dotknięte sektory to budownictwo, przemysł lekki i odzieżowy. Jednym z głównych problemów jest zadłużenie między przedsiębiorstwami, które według najnowszych danych sięga 50 mld EUR.

 

Opracowała: Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE