Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 28 – 30 listopada 2011 r.

Bułgaria: 28 – 30 listopada 2011 r.

30 listopada 2011 r.,

Bułgaria będzie wydobywać 5% więcej gazu ziemnego

W sierpniu produkcja gazu w Bułgarii wzrosła o 5,3%, do 40 mln metrów sześciennych w porównaniu z lipcem. Od końca 2010 roku brytyjska firma „Melrose” wykorzystuje dwa nowe pola gazowe w kraju – „Kaliakra” i „Kawarna”. Rezerwy gazu w tych miejscach są szacowane na 2,5 mld metrów sześciennych. Wzrost konsumpcji krajowej w skali roku (włącznie ze stratami) jest bardziej imponujący, bo wynosi 38,8%. (monitor.bg)

 

Trajkow reklamuje Bułgarię w Londynie

W dniu 1 grudnia Minister Gospodarki, Energetyki i Turystyki (MIET) Trajczo Trajkow otworzy Forum Inwestycyjne w Londynie. Jesto to pierwsza tego typu inicjatywa poprzedzjąca szereg kolejnych konferencji finansowych w różnych stolicach, które przedstawią możliwości inwestycyjne w Bułgarii.

Konfernecja w Londynie skupi się na technologiach infromacyjnych i outsourcingu. Jest ona finansowana z Programu Operacyjnego Konkurencyjna Gospodarka. Organizatorzy przedstawią zalety klimatu biznesowego w Bułgarii i możliwości inwestowania w sektory z wysoką wartością dodaną. W konferencji ma wziąć udział około 100 menedżerów wiodących firm światowych, inwestorów i przedstawicieli bułgarskiego biznesu. (novinite.bg)

 

Rząd ogłosił „South Stream” za obiekt o znaczeniu narodowym

Rząd ogłosił budowę gazociągu „South Stream” jako obiekt o znaczeniu narodowym (zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) i obiekt narodowy (w rozumieniu ustawy o własności państwowej).

Status ten znacznie skróci czas potrzebny na przeprowadzenie procedur administracyjnych, niezbędnych do uruchomienia i realizacji projektu. Decyzja ta jest zgodna z głównymi celami bułgarskiej polityki energetycznej i europejskiej polityki rozwoju konkurencyjnych rynków energii, przy zachowaniu bezpieczeństwia środowiska naturalnego i zapewnieniu dostaw energii. (actualno.com)

 

29 listopada 2011 r.,

Trajkow chce przyspieszenia dostaw gazu z Azji

Na 22. posiedzeniu Konferencji Karty Energetycznej, które odbyło się dziś w Sofii, minister Trajczo Trajkow przekonywał do jak najszybszego otwarcia południowego korytarza gazowego.

Minister energetyki przypomniał, że głównymi celami „Strategii 2020” są regulacja rynku energii (dywersyfikacja dostaw gazu), pełne wykorzystanie zasobów i efektywność energetyczna. (novinite.bg)

 

Zły klimat biznesowy

Ze względu na obawy przed nową recesją w Europie, coraz bardziej niepewna staje się sytuacja gospodarcza, a mniej zamówień zagranicznych coraz bardziej martwi menedżerów bułgarskich spółek. W rezultacie klimat biznesowy w listopadzie ponownie odnotował spadek o 2,1 punktu w stosunku do października i sięgnął poziomu z początku 2009 roku, kiedy to światowy kryzys zaczął być odczuwalny w Bułgarii. Wskaźnik dla przemysłu spadł o 4,2 punktu w porównaniu z październikiem. Aktywność produkcyjna spadła aż o 10 punktów. Sporym problemem jest także mniejsza realizacja zamówień zza granicy. Jedyną nadzieją jest to, że przedsiębiorcy spodziewają się, że ceny sprzedaży w sektorze utrzymają się przez następne trzy miesiące. (capital.bg)

 

28 listopada 2011 r.,

Bułgaria może eksportować pszenicę do Egiptu

Bułgaria i Węgry złożyła wniosek o udzielenie zezwolenia na eksport zboża do Egiptu. Wniosek został skierowany do egipskiej delegacji uczestniczącej w konferencji dotyczącej handlu pszenicą, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Genewie.

Władze egipskie warunkowo wyraziły zgodę, ale chcą najpierw sprawdzić jakość pszenicy w obydwu krajach, czy ceny odpowiadają cenom międzynarodowym i czy są proporcjonalne do jakości. (novinite.bg)

 

Minimalna emerytura wzrośnie o 9 lewów

Minimalna emerytura wzrośnie z 136 lewów (ok. 312,8 zł) do 145 lewów (ok. 333,5 zł) od czerwca przyszłego roku. Od 2013 świadczenia będą indeksowane tylko o wskaźnik inflacji. Wiek emerytalny zostanie podniesiony o rok od 2012 r. dla wszystkich kategorii pracy. Ma to zmniejszyć deifcyt Narodowego Instytutu Ubezpieczeniowego (NOI) o 28,4 mln lewów (ok. 65,32 mln zł) w przyszłym roku. W roku 2013 deficyt ma z kolei wynieść 121 mln lewów (ok.278,3 mln zł). (novinite.bg)

 

Opracowała Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE