Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 30 stycznia – 5 lutego 2012 r.

Bułgaria: 30 stycznia – 5 lutego 2012 r.


5 lutego 2012 r.
Bułgarskie firmy kosmetyczne w Moskwie
Prezentacja bułgarskich kosmetyków w stolicy Rosji została zorganizowana przez Centrum Przemysłu Bułgarii w Moskwie. Rosja znajduje się na drugim miejscu wśród krajów, do których eksportowane są bułgarskie produkty branży kosmetycznej. Mimo dużej konkurencji, przewagą Bułgarii są wysoka jakość, optymalne ceny i wykorzystanie produktów naturalnych. Bułgaria skupia się na niszy na rynku kosmetycznym, jaką jest biokosmetyka. (cross.bg)
Boom na mini kredyty
Instytucje udzielające mini kredytów odnotowały w ubiegłym roku 300%  wzrost. Z nieoficjalnych danych wynika, że ok. 150 tys. Bułgarów zdecydowało się na tego typu kredyty. Powodem mają być elastyczne warunki i łatwy dostęp. (actualno.com)

4 lutego 2012 r.
Biznes traci miliony przez pogodę
W najgorszej sytuacji są sektory budowlany i handlowy. Zmniejszył się popyt na wszelkie produkty, co odczuli zarówno producenci, jak i dostawcy oraz handlowcy. Nie można wykluczyć też faktu, że przez siarczyste mrozy rozchorowało się wielu pracowników, przez co spadła produkcja, a pracodawcy zwiększyli automatycznie wydatki na pokrycie zwolnień chorobowych. W najlepszej sytuacji znalazły się przedsiębiorstwa energetyczne i branża farmaceutyczna, ze względu na zwiększone zużycie energii elektrycznej i masowe wykupywanie leków przeciw grypie. (cross.bg)
Obrót nieruchomościami skoczył o 22%
Tendecję wzrostową na rynku nieruchomości w kraju odnotowała Agencja Rejestrów przy Ministerstwie Sprawiedliwości. W ciągu całego 2011 roku przeprowadzono 222 733 transakcji. Oznacza to wzrost w obrocie nieruchomościami w wysokości 22,13%, poinformował portal Profit.bg.
Wzrost odnotowano nie tylko w skali rocznej, ale też kwartalnej. Niewiele ponad 23%  wzrost zaobserwowano w pierwszym kwartale 2011, 48%  w II, a w III i IV  odpowiednio 17 i 6,37%. (monitor.bg)

3 lutego 2012 r.
Eksport biowarzyw do Europy
Zainteresowanie biowarzywami z Bułgarii ciągle rośnie. Eksport jest zorientowany na całą Europę, przy czym największym rynkiem zbytku są Niemcy, która kupuje bułgarskie biowarzywa przeszło 10 lat. Ponadto są one eksportowane do Holandii, Wielkiej Brytanii, krajów skandynawskich, Czech, Austrii i Polski. (actualno.com)
Bezrobocie na poziomie 11,4% pod koniec 2011 roku
W Bułgarii jest 3 291,8 tys. (66,3%) osób czynnych zawodowo w wieku 15 – 64 lat, wynika z danych Krajowego Instytutu Statystycznego (NSI).
W IV  kwartale ubiegłego roku liczba zatrudnionych w wieku 15 – 64 lat wynosiła 2 913,2 tys., czyli 58,7%. W tym samym kwartale liczba bezrobotnych wynosiła 380,6 tys., a stopa bezrobocia 11,4%. W stosunku do tego samego okresu 2010 r. stopa bezrobocia wzrosła o 0,2%. (econ.bg)

2 lutego 2012 r.
Opodatkowane zakłady i gry online
Podatki będą ściągne w czasie rzeczywistym, a dane będą przekazywane do urzędów skarbowych w ciągu 24 godzin. Z tego tytułu strony internetowe z zakładami i grami muszą zostać połączone z systemem Krajowej Agencji Przychodów (NAP). Sami gracze będą musieli się rejestrować w celach identyfikacyjnych. (novinar.bg)
Kolejne 100 mln BGN z niskim oprocentowaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw
Kolejne 100 mln BGN (ok. 214 mln PLN) w formie kredytów będzie dostępnych dla małych i średnich firm, podał Bułgarski Bank Rozwoju (BBP). Bank zamierza realizować kredyty we współpracy z bankami handlowymi na preferencyjnych warunkach. Limit kredytowy będzie w wysokości 2 mln BGN (ok. 4,28 mln PLN), termin spłaty zaś wynosić będzie pięć lat przy  rocznym oprocentowaniu w wysokości 7%. Przewidziano również lepsze warunki dotyczące opłat i prowizji. (klassa.bg)
Inflacja powodem mniejszych zysków funduszy emerytalnych
Funduszom emerytalnym (III filar), udało się zwiększyć zyski średnio o 2,18% w ciągu ostatnich dwóch lat, pokazują dane Komisji Nadzoru Finansowego (KFN). W tym samym czasie inflacja wzrosła do 7,4%. Oznacza to, że na każde wpłacone 100 BGN (ok. 214 PLN) zysk wyniósł 2 BGN (ok. 2,14 PLN), które niestety całkowicie straciły na wartości. (segabg.com)

1 lutego 2012 r.
740 BGN opłaty za rejestrację firm, zapewniających pracę tymczasową
Opłata za rejestrację i wydanie certyfikatu rejestracji dla firm zapewniających pracę tymczasową będzie wynosiła 740 BGN (ok. 1584 PLN ), a za wydanie duplikatu certyfikatu – 80 BNG (171  PLN). Opłaty zostały określone odpowiednio do rozmiaru wydatków organów administracyjnych wykonujących daną usługę i organów kontrolnych. (econ.bg)
Deficyt budżetowy niższy od zakładanego
Deficyt budżetowy za rok ubiegły wyniósł 1,58 mld BGN, czyli 20% mniej niż zakładano, ogłosiło Ministerstwo Finansów. Przyczyną jest ograniczenie inwestycji państwowych. Tendencja ta widoczna jest od 2 lat, przy czym wraz z rezygnacją z reform rząd ogranicza te wydatki, które mogą najbardziej stymulować gospodarkę. (capital.bg)

31 stycznia 2012 r.
Zyski banków spadły do poziomu sprzed 6 lat
Rok 2011 banki zakończyły wynikiem 586 mln BGN (ok. 1254  mln PLN). Podobny wynik odnotowano w 2005 r. – 584 mln BGN (ok. 1,245 mld PLN). Z 31 banków 9 odnotowało straty. Najbardziej stratne okazały się Alpha Bank (44,05 mln BGN – ok. 94 mln PLN), Bułgarsko-Amerykański Bank Kredytowy (34,21 mln BGN – ok. 73 mln PLN) i Emporiki Bank (11,25 mln BGN – ok. 24 mln PLN). (klassa.bg)
Propozycja zatrzymania podatku CIT w gminach z dużym wskaźnikiem bezrobocia
Taką propozycję omawiały Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Finansów, w ramach dyskusji na temat stymulacji inwestycji w kraju. Pomysł zakłada utrzymanie środków w danej gminie przez 3 lata po dokonaniu na jej terytorium określonej inwestycji przez prywatnego inwestora. (klassa.bg)

Zagraniczne banki ratują się pieniędzmi z Bułgarii
Banki zagraniczne nadal próbują rozwiązać problemy finansowe, wyciągając pieniądze ze swoich bułgarskich oddziałów. W III  kwartale ubiegłego roku całkowita suma środków wytransferowanych z kraju  wyniosła 2,3 mld USD, z czego prawie połowę – 1 mld USD, wzięły banki greckie. Biorąc pod uwagę też drugi kwartał, okazuje się, że tylko w ciągu pół roku banki greckie zmniejszyły swoje środki o ponad 1,8 mld USD. W ten sposób pod koniec września grecki kapitał w bułgarskich oddziałach spadł do poziomu 14,2 mld USD. (segabg.com)

30 stycznia 2012 r.
Przemysł metalurgiczny i transport nowymi ofiarami kryzysu
Sektory te ucierpią najbardziej ze wszystkich, gdyż ich produkcja jest eksportowana głównie do krajów strefy euro. Ogółem 60% bułgarskiego eksportu jest skierowane na UE. Prognozy na ten rok wskazują na mniejszy wzrost gospodarczy, co znacznie ograniczy możliwości eksportowe. (segabg.com)

Bułgaria między Chorwacją i Rumunią pod względem jakości życia
Bułgaria i Rumunia wolno zbliżają się do poziomu pozostałych krajów UE, a pod względem gospodarki, jakości życia, poziomu demokracji i rządzenia pozostają na podobnym poziomie do pozostałych państw bałkańskich. Taką sytuację ukazuje wskaźnik nadrabiania zaległości rozwojowych (Catch-up Index) opracowany przez ekspertów z Instytutu Społeczeństwa Otwartego  porównującego Bułgarię z innymi 26. krajami UE i przygotowującymi się do przystąpienia do Unii Chorwacją, Islandią, Serbią, Czarnogórą, Albanią, Turcją, Macedonią, Bośnią i Hercegowiną. (klassa.bg)

Koszty najmu powierzchni handlowych w Sofii spadają
Sofia, Tirana, Ateny, Bratysława i Zagrzeb są miastami, w których w bieżącym roku mają spaść ceny wynajmu za powierzchnie handlowe. Wskazują na to prognozy Colliers International. W Bułgarii tendencja ta wydaje się uzasadniona ze względu na 3.  etap budowy nowych centrów handlowych, który ma się zakończyć w 2013 r. Do tego momentu ma zostać wybudowanych 8 centrów. (klassa.bg)

 

Opracowała Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE