Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 42,5 mln euro na modernizację transportu publicznego w Sofii

Bułgaria: 42,5 mln euro na modernizację transportu publicznego w Sofii

Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej, Johannes Hahn zatwierdził w środę projekt dofinansowania modernizacji transportu publicznego w Sofii. Będzie to inwestycja o wartości 42,5 mln euro – w ramach Projektu Stołecznego Zintegrowanego Transportu Miejskiego zostanie unowocześniona sieć tramwajowa i trolejbusowa. Udział Bułgarii w tej inwestycji to 7,5 mln euro.

Zostanie zakupionych 50 nowych trolejbusów, powstanie nowa linia tramwajowa, a jedna z istniejących będzie modernizowana. Ważnym elementem inwestycji jest również stworzenie inteligentnego systemu zarządzania ruchem ulicznego, który pozwoli uprzywilejować środki transportu zbiorowego. Dla usprawnienia transportu i wygody pasażerów zostanie ponadto ustawionych na przystankach 600 elektronicznych tablic informacyjnych.

Jest to kolejna inwestycja europejska w transport miejski w Sofii – na rozszerzenie linii metra Bułgaria otrzymała już kwotę o wysokości 340 mln euro. Podobne projekty powstały również w innych bułgarskich miastach – na różnych etapach realizacji są sieci transportu publicznego w Płowdiwie, Warnie, Ruse, Starej Zagorze i Plewen.

Źródło: infrastucture.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE