Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 5000 eksponatów trafiło do Narodowego Muzeum Historycznego

Bułgaria: 5000 eksponatów trafiło do Narodowego Muzeum Historycznego

We wtorek minister kultury Weżdi Raszidow przekazał 5000 eksponatów numizmatycznych i archeologicznych Narodowemu Muzeum Historycznemu. Eksponaty zostały przechwycone na granicy przez funkcjonariuszy jednostki ds. Dziedzictwa Kulturowego i Historycznego (KIC) z Głównego Wydziału do Walki z Przestępczością Zorganizowaną (GDBOP) przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, podczas próby przemytu przedmiotów. Ekspertyza skonfiskowanych przedmiotów została wykonana przez specjalistów z Muzeum Historycznego oraz Narodowego Instytutu Archeologicznego z Muzeum przy Bułgarskiej Akademii Nauk.

Kolekcja zawiera cenne przedmioty z czasów starożytnych i średniowiecznych, pochodzące z wykopalisk archeologicznych w Bułgarii. Wśród nich są doskonale zachowane  rzymskie i średniowieczne monety, m.in. z czasów panowania takich cesarzy rzymskich, jak Dioklecjan, Maksymian i Galeriusz oraz brązowe monety z okresu bizantyjskich cesarzy, Justyniana I, Tyberiusza II, Maurycjusza.

Zbiory muzeum powiększyły się o solid cesarza Juliana II Apostaty, który był w obiegu na terenach prowincji bałkańskich Imperium Rzymskiego.

Oprócz numizmatów, w kolekcji znalazły się także biżuteria, naczynia oraz narzędzia. Dużą część stanowi biżuteria starożytna i średniowieczna, wykonana ze złota, srebra i brązu – wisiorki, kolczyki oraz pierścienie.

 

Źródło: historymuseum.org, news.e-vidin.com, fakti.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE