Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 6 – 12.08.2012 r.

Bułgaria: 6 – 12.08.2012 r.

Standard & Poor’s podwyższył rating kredytowy Bułgarii

Agencja Standard & Poor’s podwyższyła rating kredytowy Bułgarii w zakresie krótkoterminowych obligacji w walucie obcej i krajowej z A-3 na A-2, natomiast w zakresie długoterminowych obligacji na poziomie BBB określiła jako stabilny. Średnioterminowy plan w perspektywie rozwoju bułgarskiej gospodarki jest pozytywny, co częściowo związane jest z absorpcją funduszy unijnych. (btvnews.bg, standartnews.bg)

 

Produkcja przemysłowa zwalnia tempo, ale rośnie w skali rocznej

Produkcja przemysłowa w czerwcu okazała się o 0,8% niższa niż w maju, jednak w skali r/r odnotowano wzrost w wysokości 1,5%, wynika z danych Krajowego Instytutu Statystycznego (NSI). W skali m/m najbardziej ucierpiała produkcja przemysłu chemicznego (spadek o 17,9%), wyrobów metalowych (spadek o 15,3%), odzieżowego (spadek o 8,6%) oraz meblarskiego (spadek o 6,2%). (capital.bg)

 

Wzrost eksportu alkoholu i wyrobów tytoniowych

Z danych statystycznych NSI wynika, że w pierwszej połowie br. Bułgaria wyeksportowała poza UE najwięcej paliwa (za łączną kwotę 2,1 mld BGN – 4,368 mld PLN), ale znaczący wzrost odnotowano również w eksporcie alkoholu, napojów bezalkoholowych i wyrobów tytoniowych – 271,4 mln BGN (564,51 mln PLN). W tym samym okresie roku ubiegłego eksport tych towarów wyniósł 202,6 mln BGN (421,41 mln PLN). (monitor.bg)

 

Ministerstwo Finansów przywróci dotacje Bułgarskim Kolejom Państwowym

Dotacje Skarbu Państwa w wysokości 14 mln BGN (29,12 mln PLN) miesięcznie dla BDŻ zostaną wznowione, po tym jak z początkiem lipca MF je wstrzymało pod pretekstem niewywiązywania się z zobowiązań wobec Banku Światowego, który udzielił BDŻ kredytu za poręczeniem SP. Taką decyzje podjęli minister finansów Simeon Diankow i minister transportu Iwajło Moskowski. Warunkiem przywrócenia finansowania jest przedstawienie przez spółkę planu działań, dzięki któremu mają zmniejszyć się jej wydatki i zwiększyć dochód. (capital.bg)

 

Wzrost deficytu handlowego

Deficyt handlowy Bułgarii wzrósł dwukrotnie w pierwszej połowie br., osiągając poziom 3,89 mld BGN (8,09 mld PLN), wynika z danych NSI. Za powód takiej sytuacji podaje się wzrost eksportu zaledwie o 2,8% (do 19,4 mld BGN – 40,35 mld PLN), czyli prawie cztery razy wolniejszy niż import, który obecnie wynosi 23,29 mld BGN (48,44 mld PLN – wzrost o 12,9%). (capital.bg)

 

Pozostają jeszcze dwa tygodnie  na zakup dokumentacji na prywatyzację WMZ-„SOPOT”

Ze względu na duże zainteresowanie inwestorów, termin zakupu dokumentacji dotyczącej prywatyzacji Fabryki Maszyn Wazowa „SOPOT” został przedłużony o dwa tygodnie (do 24 sierpnia), oświadczyła Agencja Prywatyzacji (APSK). Głównym wymogiem pozwalającym na udział w przetargu jest obrót roczny w wysokości min. 120 mln BGN (249,6 mln PLN). APSK chce sprzedaży 100% akcji zakładu. (capital.bg, monitor.bg)

 

Producenci tytoniu otrzymają dotacje na kolejny rok

Również w przyszłym roku producenci tytoniu otrzymają dofinansowanie z Państwowego Funduszu „Rolnictwo”, mimo że dotacje miały zostać wstrzymane już dwa lata temu. Decyzja ta zapadła podczas Rady Konsultacyjnej w czwartek 2 sierpnia w Tutrakan. Kwota dotacji, wyniesie tak samo jak w tym roku, 73 mln BGN (ok. 152 mln PLN). Podczas Rady Konsultacyjnej podjęto też decyzję, o zlikwidowaniu minimalnej stawki za tytoń. (economynews.bg, b2bnews.bg, farmer.bg)

 

KTB i VTB Capital wykupują BTK

Wierzyciele operatora BTK przyjęli w ubiegłym tygodniu ofertę Korporacyjengo Banku Handlowego (BTK) i rosyjskiego VTB Capital. Pozostają jeszcze kwestie określenia i wpisania do rejestru sądowego szczegółów restrukturyzacji długu oraz przeniesienia własności.  (capital.bg)

 

Autostrada Hemus gotowa do 2017 r.

Budowa autostrady Hemus (Sofia-Warna) na odcinku Jabłanica-Szumen ma być zakończona do 2017 r., poinformowała minister rozwoju regionalnego Liliana Pawłowa. Koszt realizacji ma wynieść 1 mld EUR. Do 2014 r. ma zostać stworzony dokładny projekt budowy oraz trasa przebiegu autostrady. (econ.bg, monitor.bg)

 

Koniec tygodnia na giełdzie

Trzy z pięciu indeksów Bułgarskiej GPW (BFB) odnotowały straty. SOFIX spadł o 1,37 pkt (0,43%), BG40 o 1,01 pkt (0,92%) i BGREIT o 0,11 pkt (0,14%). W tym samym czasie BGTR30 wzrósł o 0,02 pkt (0,01%), a CGIX o 0,1 pkt (0,13%). Obrót na koniec piątkowej sesji wyniósł 1,422 mln BGN (2,957 mln PLN). (econ.bg)

 

Opracowała Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE