Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 6 wysp na Dunaju pod wodą
7bf0f5f71c176ddb68a883331d412a89

Bułgaria: 6 wysp na Dunaju pod wodą

6 wysp na Dunaju, w okolicach Widynia zostało zalanych. Pod wodą znalazły się: Koszawa, Kutowo, Bezimenen, Bogdan-Seczen, Goliam Bliznak i Małak Bliznak oraz przystań we wsi Arczar.

Pomimo to woda w rzece nie osiągnęła poziomu krytycznego.

Strażacy i ratownicy bezustannie monitorują krytyczne punkty na rzece w okolicach Widynia, Łomu i Nikopolu. Wprowadzone są także regionalne plany ratunkowe w przypadku powodzi. Podjęto wszelkie środki , aby postawić nowe wały przeciwpowodziowe i umocnić istniejące. Użyto 5000 worków z piaskiem, a w przystani w Łomie postawiono tymczasowy wał z cementowych bloków.

Poziom wody w rzece nieznacznie opadł. Okolice Widynia są jednak zależne od tamy w miejscowości Żelazna Brama, gdzie obserwowany jest jej poziom. Na razie nie ma zagrożenia dla Bułgarii, ale poziom rzek w Serbii i na Węgrzech jest wysoki i fala powinna dotrzeć tam za około 3 dni.

W Serbii trwa akcja ratunkowa bułgarskich strażaków i ratowników. Ekipy działają w rejonie miast Jagodina i Paraczin. Ich głównym zadaniem jest osuszenie stacji elektrycznych i transformatorów w celu energetycznego  zabezpieczenia rejonu. Aktualnie powstają nowe wały przeciwpowodziowe na rzece Morawa, służby są przygotowane do przeprowadzenia ewakuacji ludności w razie potrzeby.

Rumuńska straż graniczna nie przepuszcza samochodów osobowych i mikrobusów, chcących przedostać się promem na drugą stronę rzeki w miejscowości Bechet. Przyczyną jest wysoki poziom wody na tym odcinku Dunaju. Zakaz nie dotyczy autobusów i ciężarówek, wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Nie ma bezpośredniego zagrożenia powodzią w Bułgarii i nie ma potrzeby organizowania narodowego planu ratunkowego w przypadku powodzi, twierdzi Generalna Dyrekcja Pożarnego Bezpieczeństwa i Ochrony w Przypadku Powodzi. Sztab złoży wniosek do Rządu o wysłanie koców i namiotów do Bośni i Hercegowiny.

żródło: actualno.com

About Ilona Oleszkowicz

KOMENTARZE