Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 7 – 13 stycznia 2013 r.

Bułgaria: 7 – 13 stycznia 2013 r.

lewy

Serbski NIS Petrol przejmuje kolejne stacje benzynowe w Bułgarii

Przedsiębiorstwo Naftna Industrija Srbije Petrol (NIS Petrol) przejmie osiem stacji benzynowych w Płowdiwie, Asenowgradzie, Burgas i Łoweczu, podał organ regulacyjny Komisji Ochrony Konkurencji (KZK). Do przedsiębiorstwa należy już 19 stacji na terenie Bułgarii, które dają mu tym samym 0,6% udziału w rynku detalicznym.

 

Możliwe przejęcie Fabryki Tytoniu Banjaluka w BiH przez Bulgartabac

Obecnie prowadzone są negocjacje między Fabryką Tytoniu Banjaluka i bułgarską spółką Bulgartabac w celu przejęcia fabryki w Banja Luce, ogłosił Premier Republiki Serbskiej Aleksandar Džombić. Po zakończeniu negocjacji bułgarska strona będzie musiała wysłać oficjalne pismo do Rządu RS, który ma podjąć decyzję zgodnie z ogólnymi celami, tj. utrzymaniem produkcji i zatrudnienia.

 

Europejskie fundusze na odbudowanie rybackiej przystani Sarafowo

Dragomir Gospodinow ? dyrektor wykonawczy Agencji Rybołówstwa i Akwakultury, oraz burmistrz Burgas Dymityr Nikołow podpisali umowę dotyczącą odbudowy i modernizacji przystani rybackiej w burgaskiej dzielnicy Sarafowo.Projekt o wartości 9,77 mln BGN (ok. 20,5 mln PLN) zostanie sfinansowany ze środków PO Rybołówstwo i Przetwórstwo Ryb. To pierwszy zatwierdzony budżet z listy projektów 3.3 ? ?Inwestycje w odbudowę i modernizację przystani rybackich, kei wyładunkowych i przystani krytych?

 

Budowa bułgarskiego odcinka Nabucco rusza w połowie 2013 r.

W połowie 2013 r. rusza budowa bułgarskiego odcinka gazociągu Nabucco-Zachód, poinformował premier Bojko Borisow podczas otwarcia Zebrania Komitetu Politycznego państw uczestniczących w projekcie w Sofii. Długość rurociągu ma wynieść 424 km i ma być również częścią międzysystemowego połączenia gazowego z Turcją. Budową odcinka zajmie się specjalnie do tego stworzona spółka, której udziałowcami będą BEH oraz wszystkie lub część sześciu firm będących akcjonariuszami projektu. (klassa.bg)

 

Bułgarski rząd inwestuje w studenckie centra przedsiębiorczości

Ministerstwo Gospodarki, Energetyki i Turystyki zobowiązało się przekazać ze swego budżetu kwotę 102 tys. EUR na rozwój studenckich centrów przedsiębiorczości przy uczelniach wyższych. Do tej pory przeznaczono na ten cel ok. 372 tys. Ostatni projekt dotyczył remontu przejścia podziemnego według projektu studentów stołecznego Uniwersytetu Gospodarki Leśnej. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs wśród uczelni wyższych z pozostałych części kraju, a ich koszty zostaną pokryte ze środków PO ?Konkurencyjna Gospodarka?

 

Kolejne inwestycje w celu spełnienia warunków przyjęcia do Schengen

Rząd przeznaczy 5 mln EUR na sfinansowanie projektów na rok 2013, które pomogą Bułgarii spełnić zaległe kryteria wymagane przed przyjęciem do strefy Schengen, podała do wiadomości w środę kancelaria premiera.Większość funduszy zostanie przeznaczona na sfinalizowanie projektów rozpoczętych w 2012 roku (dodatkowy sprzęt i oprogramowanie dla podstawowego oraz rezerwowego komputerowego centrum łączności, umożliwiającego przetwarzanie strumieni danych i dokumentów Systemu Informacyjnego Schengen; utworzenie wspólnej platformy komunikacyjnej między Bułgarią, Grecją i Turcją). Kwestia przyjęcia Bułgarii  i Rumunii do strefy Schengen będzie omawiana przez Radę Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych podczas posiedzenia planowanego na 7 marca br.

 

Kolejny blok wydobywczy na Morzu Czarnym

Ogłoszono procedurę przetargową na wydanie zgody na poszukiwanie i badanie ropy oraz gazu ziemnego w ?Bloku 1-23 Sweta Marina? (1,612 km kw.) znajdującym się w szelfie kontynentalnym Morza Czarnego. Zgoda zostanie wydana na okres 5 lat, decyzja zostanie ogłoszona m.in. w Dzinniku Ustaw oraz Dziennku Urzędowym UE. (econ.bg)

 

Dług publiczny sięgnął 17,7% PKB

Dług publiczny Bułgarii w końcu listopada 2012 r. nieznacznie wzrósł, osiągając tym samym 17,7% PKB, wynika z danych MF. W wartościach bezwzględnych dług wyniósł 7,035 mld EUR, z czego dług zewnętrzny to 4,49 mld EUR (64%), a wewnętrzny prawie 2,55 mld EUR (36%). W stosunku do PKB kwota długu jest poniżej maksymalnej dopuszczalnej wartości tego wskaźnika dla UE ? 60%. W ujęciu nominalnym zanotowano spadek długu publicznego o 11,4 mln EUR m/m. (klassa.bg)

 

Bułgaria na ostatnim miejscu w dziedzinie innowacji

Bułgaria, spośród wszystkich państw członkowskich UE, znalazła się na ostatnim miejscu pod względem zastosowania innowacji w produkcji oraz w dziedzinie marketingu i organizacji, wynika z ostatnich badań Eurostatu. Przed Bułgarią znalazły się m.in. Polska (28%) i Węgry (31%). Tylko 27% rodzimych zakładów przemysłowych i usługowych w latach 2008 ? 2010 wykorzystywało programy innowacyjne.

 

Koniec tygodnia na giełdzie

Podczas piątkowej sesji odnotowano kolejny wzrost indeksów bułgarskiej GPW. SOFIX wzrósł o 1%, BG-40 ? o 0,98%, BGREIT ? 0,61%, BGTR30 ? o 1,03%. Jedynie CGIC zarejestrowało spadek w wysokości 0,01%. Obrót na zakończenie sesji wyniósł 1,52 mln BGN (3,19 mln PLN).

Akcje m.in. CEZ Bulgaria AD podrożały o 0,63% do 1 589,218 BGN za akcję (3 337,357 PLN), Energo Pro natomiast potaniały o 0,65% do 158,10 BGN z akcję (332,01 PLN).

Podrożały też akcje Bulgartabac Holding o 4,76% do 85,9 BGN (180,39 PLN). (econ.bg)

 

Opracowała: Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE