Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 8 miast zawalczy o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2019
snews.bg

Bułgaria: 8 miast zawalczy o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2019

W 2019 roku jedno bułgarskie i jedno włoskie miasto będzie nosić zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury. Właśnie upłynął termin zgłaszania uczestnictwa – Ministerstwo Kultury opublikowało oficjalną listę 8-miu bułgarskich miast, które wezmą udział w konkursie. Rozpoczyna się  okres bogaty w wydarzenia kulturalne – Sofia, Płowdiw, Warna, Szumen, Ruse, Gabrowo, Weliko Tyrnowo i Burgas będą prowadzić działania promujące swoje kandydatury.

Niewątpliwie konkurs niesie z sobą wiele korzyści i możliwości, nie tylko dla zwycięzców, ale również dla miast aktywnie angażujących się w proces przygotowań, ponieważ zwraca uwagę obywateli, a także osób podejmujących decyzje w sprawie rozwoju kultury. Cała inicjatywa skłania ku działaniom w zakresie polityki kulturalnej w szerokim kontekście – od ochrony i rozwój dziedzictwa kulturowo-historycznego, współczesny wyraz kultury i innowacji, po znaczenie kultury w różnych sferach życia.

Komisja, która rozstrzygnie, kto zwycięży to 13-osobowe jury składające się z niezależnych ekspertów, w tym 6-ciu z Bułgarii. Nad wyborami czuwa Komisja Europejska, a miasta kandydujące muszą spełnić szereg warunków przewidzianych w aktach prawa unijnego. Zwycięzca otrzymuje fundusze na rozwinięcie oferty kulturalnej i przez kolejnych 12 miesięcy organizuje wydarzenia na szeroką skalę, które promują region i przyciągają międzynarodową publiczność.

Źródło: society.actualno.com.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE