Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Agenci zmian w architekturze – Sofia Architecture Week 2011

Bułgaria: Agenci zmian w architekturze – Sofia Architecture Week 2011

Koncepcja nowej edycji Sofia Architecture Week 2011 (SAW 11) ma „zaprezentować przykłady, nie tylko pracy architektów, którzy wykazują chęć pokonywania ograniczeń (…), ale też sprawdzić, w jakim zakresie architektura (w dalszym ciągu) może być wykorzystana jako środek do wprowadzania zmian w środowisku miejskim”.
Kuratorzy wydarzenia – Lubo Georgiew (1981, Sofia), architekt i partner w De+Ge Architects w Rotterdamie, oraz Hans Ibelings (1963, Rotterdam), współzałożyciel i redaktor nowego czasopisma poświęconego europejskiej architekturze „A10”, oferują zwiedzającym wizualną dyskusję o tym, czy i w jaki sposób architektura może zmienić świat wokół nas. Warsztaty pod hasłem „Architektura o nieograniczonych możliwościach?” będą podzielone na trzy bloki tematyczne: „Patrz i ucz się” (12 wykładów i 15 wystaw), „Myśl i rób” (7 warsztatów i 8 dyskusji) i „Spotkaj się i pozdrów” (2 imprezy i 3 wizyty w wybranych obiektach, warsztaty, spotkania).
Krótko przed rozpoczęciem SAW 2011 zostaną otwarte trzy wystawy. Czeski kubizm architektoniczny (w Czeskim Instytucie Kultury) opowiada o kierunku, który zaczał się rozwijać trzy lub cztery lata po tym, jak w 1907 r. Picasso zakończył uznawany za pierwszy kubistyczny obraz, „Panny z Awinionu”. Na zaproszenie historyka architektury Zdenka Lukeša, fotograf Ester Havlová wykona czarno-białe zdjęcia wybranych budynków z różnych czeskich miast.
Stolica Niemiec poprzez serię fotografii architektury przedstawiona zostanie na wystawie fotograficznej Gerrit Engel, zatytułowanej „Berlin”. Budynki, które zostaną zaprezentowane mają swój specyficzny wygląd i ich prezentacja tworzy rodzaj typologii architektury miasta 20 lat po upadku muru berlińskiego. Będzie można ją zwiedzać od 26 października w kawiarni „+tova”.
Wystawa „Niewidziana Sofia” to projekt fotograficzny Stefana Marinowa i Eleny Geroskiej. Autorzy starają się pokazać drobne szczegóły tego pięknego miasta, które w życiu codziennym pozostają niezauważone. Każda kompozycja projektu składa się z dwóch zdjęć zrobionych w dwóch różnych, miejscach przez obydwoje fotografów. Wystawa zostanie otwarta 27 października w „Składa”.
Interaktywna wystawa „Architektura z czystego złota” jest jednym z najważniejszych wydarzeń tygodnia. Przedstawia ona poglądy i idee architektów z Bułgarii i zza granicy na temat estetyki, w formie plików .3ds i .psd, ale oferuje też zupełnie inne doświadczenie. Zwiedzający wezmą udział w „pierwszym na świecie architektonicznym reality show” z prowadzącym i gościem. W ciągu 15 minut gość podzieli się z publicznością i prowadzącym swoimi marzeniami architektonicznymi, a podczas rozmowy prowadzący przy użyciu Photoshopa będzie łączył dostępne elementy architektoniczne, aby maksymalnie zbliżyć się do idei gościa i zwizualizować jego marzenia. Efekt zostanie wydrukowany w dwóch egzemplarzach – pierwszy trafi do gościa, drugi zaś zostanie włączony do ekspozycji, podczas której zwiedzający będą mogli głosować na najbardziej oryginalne marzenie architektoniczne.
Różne wizje środowiska miejskiego w Sofii będzie można zobaczyć w „Obrazach miasta”. Wystawa bada ramy, w których zachodzą miejskie procesy – powstawanie budynków, przestrzeni publicznych i urbanistyki. Ideą organizatorów jest stworzenie platformy kluczowych dla rozwoju miasta opinii różnych organizacji: urzędu miasta, inwestorów, architektów, uczelni wyższych. Organizatorzy oczekują również, że udział tych organizacji przerodzi się w poważny dialog między architektami, instytucjami, środowiskiem biznesowym i mieszkańcami, odnośnie priorytetów urbanistycznych.
„Nowe życie osiedli z płyt” jest wystawą prezentującą wyniki konkursu, zorganizowanego przez ArchModule (http://www.archmodule.com). Do udziału w konkursie zostali zaproszeni nie tylko profesjonaliści, ale i inni twórcy zainteresowani stanem płytowych bloków. Wybrane prace zostaną włączone do pilotażowego projektu z możliwością ich realizacji.
Szczególną uwagę należy zwrócić na wykładowców SAW 11. Jednym z nich jest Fritz Haeg – amerykański profesor architektury, wzornictwa i sztuki w Princeton, w Kalifornijskim Instytucie Sztuki i w Parsons, w Stanie Nowy Jork. Haeg jest znany ze swoich dwóch projektów – Edible Estates („Jadalne własności”), w ramach którego zmienia emblematyczne zielone trawniki przed amerykańskimi domami w ogrody warzywne i owocowe, oraz Animal Estates („Zwierzęce własności”), którego celem jest powrót zwierząt do miast.
Alberto Iacovoni jest jednym z założycieli rzymskiego studia architektonicznego „ma0” (www.ma0.it), laureatem krajowych i międzynarodowych nagród, brał również udział w trzech ostatnich edycjach Biennale Architektury w Wenecji. W 2009 roku stanął na czele rzymskiego oddziału międzynarodowej sieci edukacji w dziedzinie designu, mody i komunikacji wizualnej „Istituto Europeo di Design”. W centrum zainteresowania Iacovoniego znajduje się przestrzeń publiczna, którą analizuje poprzez wprowadzanie drobnych i prawie niewidocznych zmian.

Sofia Architecture Week 2011 odbędzie się w dniach od 1 do 6 listopada w „Perform Bussines Centre” (ul. Pozitano 2).
Dodatkowe informacje tutaj

Tekst: capital.bg, tłum. i red. S.F.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE