Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Agencja ds. Uchodźców wzywa o pomoc dla Syryjczyków
źródło-actualno.com

Bułgaria: Agencja ds. Uchodźców wzywa o pomoc dla Syryjczyków

Szef Agencji ds. Uchodźców, Nikołaj Czirpanliew, zwrócił się o pomoc dla uchodźców do Rady Ministrów. Jak podaje gazeta „Standart”, jego apel był spowodowany brakiem miejsc w centrach dla uchodźców.

Pomimo nowootworzonych w ciągu ostatnich tygodni centrów, ilość miejsc w obozach dla uchodźców jest zerowa. Czirpanliew wyjaśnia, że jeśli zdobędą statut uchodźcy, obcokrajowcy będą mieli prawo do pozostania w takich centrach na pobyt czasowy.

Szef Agencji ds.Uchodźców wyjaśnia, że rząd podpisał umowę z bułgarskim patriarchą Neofitem, na mocy której uchodźcy, którzy są chrześcijanami mogą zatrzymać się w monasterach. Pozostaje jednak problem pozostałych, którzy poszukują schronienia. Jednym z wariantów jest zwrócenie się do obywateli Bułgarii o udostępnienie swoich nieużywanych nieruchomości obcokrajowcom.

Czirpanliew udał się z wizytą do Charmanli (Bułgaria) wraz z głównym sekretarzem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Swetłozarem Lazarowem. Wizyta miała na celu sprawdzenie postępów remontu byłych baz wojennych w centrum miasta, które są dostosowywane do przyjęcia obcokrajowców. Mieszkańcy z burmistrzem miasta, Michaiłem Liskowem na czele, sprzeciwiają się osiedleniu uchodźców, ponieważ zaludnienie w centrum miasta wynosi 450 osób.

Tymczasem lider partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) Bojko Borisow zwrócił uwagę, iż wielkim błędem jest osiedlenie ponad 70% uchodźców i nielegalnych imigrantów w Sofii. – Jest już ponad 4000-5000 osób, które nie mają gdzie mieszkać i pracować. Zbliża się pora zimowa, ludzie zejdą do metra. Spowodują poważny, nierozwiązywalny w przyszłości problem dla Sofii. Policja i inne służby nie mają wystarczającej liczby ludzi, aby go rozwiązać – wyjaśnia Borisow. Według szefa GERB-u, jeśli uchodźcy zostaną w mniejszych miastach, służby będą mogły kontrolować sytuację.

Źródło: actualno.com

About Ilona Oleszkowicz

KOMENTARZE