Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Archeolodzy odkryli szczątki „wampira” w Sozopolu

Bułgaria: Archeolodzy odkryli szczątki „wampira” w Sozopolu

Ludzkie szczątki przebite metalowym kołkiem w klatce piersiowej zostały odkryte przez ekipę archeologów w absydzie monasteru „Św. Mikołaja Cudotwórcy” w Sozopolu. Praktyka przebijania metalowym palem miała ochronić ludzi żyjących w Średniowieczu, którzy panicznie bali się wskrzeszonych umarłych.

Miejsce, w którym zostały znalezione szczątki krewnego Draculi świadczy o tym, że prawdopodobnie był znaną osobą w społeczności. Według tradycji chrześcijańskiej, od czasów Średniowiecza w absydach świątyń byli chowani ludzie znani i dobrze urodzeni.

Po raz pierwszy w Sozopolu został odkryty grób „wampira”. W jego sąsiedztwie znajduje się jeszcze 5 -6 nekropolii, które jeszcze nie zostały zbadane. W tym samym czasie ekipa archeologów natknęła się na antyczną świątynię z IV wieku. Znajduje się ona pod średniowiecznym monastyrem, który został odkryty wcześniej i jest datowany na X wiek. Według dyrektora Narodowego Muzeum Historycznego, prof. Bożydara Dimitrowa, pod monastyrem znajduje się jeszcze jedna, starsza świątynia.

Niezwykłe odkrycie w Sozopolu zainteresowało rząd Bułgarii. Minister Symeon Diankow obiecał, że przeznaczy 270 tys. BGN (ok. 606,3 tys. PLN) na dodatkowe badania. Środki zostaną przeznaczone również na wykopaliska w północnej wieży starożytnej miasta i badania nad Przylądkiem Akin i Czerwenka.

 

Źródło: btvnews.bg, burgas.dir.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE