Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Bansko zamyka hotele na lato
bansko

Bułgaria: Bansko zamyka hotele na lato

Rozpoczyna się okres zamykania sezonowych hoteli w Bansko oraz zwolnień pracowników. Kilka dni temu, dwa czterogwiazdkowe hotele ogłosiły przerwę w działalności i można się spodziewać, że do końca miesiąca pozostałe hotele pójdą w ich ślady.

Ostatnie kilka miesięcy to bardzo udany sezon, Bansko odwiedziło wielu turystów, natomiast w sezonie wiosennym i letnim większość z obiektów woli zaprzestać swej działalności w celu obniżenia kosztów utrzymania. Bansko nadal kojarzy się głównie z kurortem zimowym, w lecie zaś nie ma wystarczająco gości, aby pozwoliło to pokryć koszta utrzymania.

Około 30–40% hoteli w Bansko działa sezonowo i są zamknięte od końca marca do  połowy listopada. Wiąże się to ze zwolnieniami pracowników, którzy na ten czas wyjeżdżają nad morze, aby tam podjąć pracę.

- Mam 200 łóżek i zatrudniam 50 pracowników. Miesięcznie przeznaczam ok. 25 564 EUR jedynie na wypłaty. Latem wydatki również są bardzo duże. Sam koszt utrzymania basenu, jego konserwacji i opłaty za prąd wynoszą ok.  7 769 EUR. Obliczenia wskazują, że jeden duży kompleks hotelowy może poprzez zamknięcie zaoszczędzić nawet ćwierć mln EUR w letnich miesiącach.  – komentuje właściciel jednego z czterogwiazdkowych hoteli w Bansko.

Są i hotele, które działają i przez cały rok, ale aby było to możliwe muszą zwalniać część pracowników w sezonie wiosennym i letnim.

Ponad 40 obiektów nie będzie pracować w przeciągu najbliższych 7-miu miesięcy.

Źródło: business.actualno.com

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE