Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Boom kredytowy

Bułgaria: Boom kredytowy

Według danych Narodowego Banku Bułgarii (BNB) liczba instytucji finansowych oferujących szybkie kredyty podwoiła się. Do 11 stycznia 2012 r. w Bułgarii zostało zarejestrowanych 148 takich spółek. Dla porównania, w tym samym czasie w ubiegłym roku było ich zaledwie 73. To prawdziwa rewolucja w rozwoju tej branży, mająca miejsce w czasie, kiedy bardzo wielu przedsiębiorców zamyka swoje działalności gospodarcze i cały swój majątek umieszcza na koncie oszczędnościowym.
Firmy oferujące szybkie kredyty są łatwo dostępne zwłaszcza tam, gdzie potrzebne są pieniądze: w osiedlowym supermarkecie, w Internecie, w miejscach, w których płacimy rachunki za usługi komunalne. Proponowane są również szczególne warunki spłaty pożyczonej należności. Następuje ona automatycznie w momencie, kiedy na konto klienta wpływa pensja czy emerytura.
Jedna z wiodących instytucji finansowych w 2011r. przyznała w sumie 150 tys. pożyczek, jednak ich rzeczywista kwota wzrosła jedynie o 10% w skali rocznej, do poziomu 1,9 mld BGN (ok. 4,2 mld PLN).
Powodem tak dużego zainteresowania szybkimi kredytami są niskie płace Bułgarów (nie wzrosły one znacząco od jesieni 2008 r.). Z powodu zadłużeń wielu firm, tysiące pracowników nie otrzymuje wynagrodzenia w ustalonym terminie. Za przyczynę podaje się również skomplikowane procedury przyznawania kredytów konsumenckich przez banki.
Oprocentowanie szybkich kredytów jest dużo wyższe niż oprocentowanie pożyczki bankowej. Wynosi ono od 1,5% do nawet 11% w skali tygodnia. W najgorszym razie, w skali roku daje to oprocentowanie w wysokości 600%. Niektóre instytucje finansowe oferują pożyczki jedynie do 399 BGN (ok. 899 PLN). Dzięki temu kredytobiorcy unikają obowiązku płacenia wysokich odsetek, które dotyczą kwot pożyczek wyższych niż 400 BGN (ok. 901 PLN). Tym samym zmniejsza się oprocentowanie samego kredytu, co zachęca konsumentów do ich zaciągania.

Tekst: monitor.bg, tłum. i red. Sylwia Dimtchev

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE