Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Bruksela zatwierdziła projekt autostrady „Marica”

Bułgaria: Bruksela zatwierdziła projekt autostrady „Marica”

– Eurokomisarz ds. Polityki Regionalnej, Johannes Hahn podpisał w środę rozporządzenie w sprawie projektu budowy autostrady „Marica” współfinansowanego przez Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Transport” – ogłosiło biuro prasowe Agencji „Infrastruktura Drogowa”.
Autostrada „Marica” jest częścią IV Pan-Europejskiego Korytarza Transportowego oraz specjalnego programu ONZ „Transeuropejska Autostrada Północ-Południe”, utworzonego w 1978 r. Ma stanowić główne połączenie na trasie Płowdiw – Kapitan Andreewo (przejście graniczne z Turcją – przyp. red.).
Projekt będzie realizowany dwustopniowo. Pierwszy etap obejmuje budowę odcinka Orizowo – Dimitrowgrad o długości 31,4 km. Etap drugi podzielono na 3 części: Dimitrowgrad – Uzundżowo, Uzundżowo – Poljanowo i Poljanowo – Charmanli, łącznie 34,22km.
Całkowity koszt budowy 1. i 2. odcinka to 203 810 385 EUR. Udział Funduszu Spójności w finansowaniu inwestycji to 80% pełnej kwoty, tj. 163 048 308 EUR.
Realizacja projektu, która planowana jest na koniec roku 2013, przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i poprawy stanu środowiska naturalnego w rejonie autostrady.
Tekst: infrastructure.bg, tłum i red. Anna Teklińska

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE