Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Budowa nowego połączenia gazowego z Grecją

Bułgaria: Budowa nowego połączenia gazowego z Grecją

Premier Bułgarii, Bojko Borisow podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył także premier Grecji Antonis Samaras, podał do wiadomości, iż w marcu 2013 roku rozpocznie się budowa bułgarsko – greckiego interkonektora gazowego.

Według premiera stosunki obu państw były zawsze wzorowe, nawet wówczas, gdy Bułgaria i Grecja znajdowały się w dwóch oddzielnych blokach. W ostatnich latach w Bułgarii zauważalny jest napływ greckich inwestycji do kraju, na co wskazują wstępne dane Narodowego Banku Bułgarii (BNB), według których przez pierwszy kwartał 2011 roku napływ kapitału z Grecji wyniósł 53,9 mln EUR, zaś w drugim i trzecim – 24,5 i 12,8 mln EUR. W Bułgarii istnieje około 4 139 zarejestrowanych firm, w których od 5 do 100% udziałów posiadają obywatele Grecji. Ze względu na ten wskaźnik, Grecja jest trzecim, po Turcji i Rosji państwem, które inwestuje w Bułgarii. Kwestie współpracy handlowo – gospodarczej oraz biznesowej pomiędzy państwami będą omawiane podczas obustronnych spotkań w Atenach oraz Posiedzenia rządów Bułgarii i Grecji.

Oprócz zapowiadanej budowy interkonektora bułgarsko – greckiego, w maju przyszłego roku powinna zakończyć się budowa połączenia gazowego Bułgaria – Rumunia. Ponadto przed kilkoma dniami w Brukseli podpisano porozumienie o interkonektorze Sofia – Nisz (Serbia).

Premier Bojko Borisow oczekuje, że dzięki nowym połączeniom gazowym Bułgaria stanie się państwem niezależnym w stu procentach, a w przyszłości będzie mogła eksportować i sprzedawać gaz.

 

Źródło: actualno.com, energyonline.bg, spekulanti.com

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE