Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Cena olejku różanego osiąga 7000 EUR za kilogram
cross.bg

Bułgaria: Cena olejku różanego osiąga 7000 EUR za kilogram

Bułgaria może się poszczycić wielowiekową tradycją uprawy róż, a w tym roku cena olejku różanego wynosi nawet 7000 EUR za kilogram. Róża stała się symbolem Bułgarii i jest ważną częścią jej folkloru.

- Obecnie jesteśmy świadkami odrodzenia produkcji, ponieważ w wyniku przemian demokratycznych po 1989 r. uprawa róż i produkcja olejku różanego znacznie zmalały. Potrzeby rynku to czynnik, który wpływa na wzrost produkcji. – stwierdził Stojo Kragenski z gminy Karłowo.

Bułgaria i Turcja zaspokajają zapotrzebowanie przemysłu kosmetycznego na olejek różany w 90% w skali światowej.

- Według prognoz w tym roku cena olejku różanego przekroczy 7000 EUR za kilogram. Przewidywane plony będą mniejsze i nie zaspokoją w pełni potrzeb rynku, co wypłynie na wzrost cen. Dla porównania, w ubiegłym roku cena kilograma olejku różanego wynosiła 6700 EUR. – wyjaśnił przedsiębiorca Welin Najdenow.

Kilogram olejku różanego otrzymuje się z 4000 – 4500 kilogramów płatków różanych. Olejek różany jest wykorzystywany nie tylko w przemyśle kosmetycznym: używa się go również w produkcji rakii i słodyczy. Bułgarska Dolina Róż przyciąga wielu turystów, a największą popularnością cieszy się coroczne Święto Róży obchodzone w Kazanłyku. W tym roku rozpoczęło się ono 15 maja i potrwa aż do 12 czerwca. Z pełnym programem festiwalu można się zapoznać na stronie: kazanlak.bg

źródło: kazanlak.bgsociety.actualno.com

About Paulina Kowalska

KOMENTARZE