Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Cena za ogrzewanie nie ulegnie zmianie do końca sezonu grzewczego
źródło-novinite.bg

Bułgaria: Cena za ogrzewanie nie ulegnie zmianie do końca sezonu grzewczego

Cena za ogrzewanie nie zmieni się do końca sezonu grzewczego, a wysokość opłat będzie szacowana  na podstawie zeszłorocznych rachunków samych abonentów, oświadczył minister Gospodarki i Energetyki, Dragomir Stojnew.

Jak podaje Bułgarska Agencja Prasowa BGNES, minister Stojnew nie komentuje planów budowy elektrowni jądrowej AEC Belene,  uzasadniając, że Bułgaria prowadzi aktualnie postępowanie arbitrażowe, zapewniając jednocześnie, że kraj jest na to gotowy.

Według Stojneva, rząd dokona wszelkich starań, aby  przedłużyć działalność 5-go i 6-go bloku elektrowni atomowej AEC Kozłoduj, nawet jeśli konieczna będzie pożyczka na ten cel.  Zauważa, że zakład już zaczął przynosić zyski, mimo że gdy krajem rządziła partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), „ ten przynoszący zyski zakład został doprowadzony do ruiny”. Przewiduje się, że 5-ty i 6-ty blok elektrowni atomowej AEC Kozłoduj będą pracować do 2033r.

Podczas konferencji prasowej minister dodał, że do końca 2015 roku zostaną zamknięte niektóre bloki elektrowni, jak na przykład te w TEC Warna czy Ruse.

Stojnew uzasadnił decyzje, jakie podjął gabinet Oreszarskiego w sprawie ratowania przemysłu węglowego, który również poprzez decyzje obecnego rządu  znajduje się w trudnej sytuacji. Poprzez podwyższenie ceny węgla, która wzrosła po raz pierwszy od 3,5 lat,  pracownicy zatrudnieni w tym sektorze, otrzymują wypłaty na czas.

Źródło:  novinite.bg

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE