Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Co dalej z „Belene”?

Bułgaria: Co dalej z „Belene”?

W dniu 31 marca br. upływa termin zakończenia negocjacji i podpisania umowy między Bułgarią i Rosją, dotyczącej budowy elektrowni jądrowej „Belene”. Premier Bojko Borisow powiadomił, że jutro ogłosi ostateczną decyzję rządu w tej sprawie, ale dopiero po rozmowie z Władimirem Putinem.

Niektóre źródła twierdzą, że decyzja rezygnacji z budowy została podjęta i przedstawiona stronie rosyjskiej już przed miesiącem podczas spotkania w Moskwie między bułgarskim byłym ministrem gospodarki i energii Trajczo Trajkowem i ministrem finansów Simeonem Diankowem a rosyjskim ministrem energii Sergiejem Szmatko oraz przedstawicielami Atomstojeskportu i Rosatomu.

Na razie premier Borisow przyznał, że Rosatom wyraził zgodę na przedłużenie terminu negocjacji i podpisania umowy o trzy miesiące. Głównie ze względu na to, że Bułgaria nie otrzymała jeszcze decyzji konsultanta – brytyjskiego banku HSBC, dotyczącej analizy finansowej projektu. Analiza ma potwierdzić albo zaprzeczyć zapotrzebowaniu regionu na energię produkowaną w centrali, a co za tym idzie, opłacalności całego projektu. Borisow podkreślił też po raz kolejny, że bez strategicznego partnera elektrownia nie zostanie wybudowana.

Ze strony rządu padł również pomysł, aby niedawno ukończony reaktor dla „Belene” wykorzystać jako siódmy blok elektrowni „Kozłoduj”. Zdaniem mediów nie wyjaśnia to jednak kwestii zainwestowanych już milionów w teren pod budowę elektrowni „Belene”, ani tego, jak długo może potrwać przygotowanie dokumentacji dla nowego bloku w „Kozłoduju”.

Źródło: dnevnik.bg, monitor.bg, btvnews.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE