Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Cyfrowy krok naprzód

Bułgaria: Cyfrowy krok naprzód

 

BFB-manager.bg

Po ponad dwuletniej działalności, 25 lutego br. bułgarski Centralny Depozytariusz (CD) uruchomi internetową platformę świadczenia usług, dzięki której instytucja ta wejdzie w kolejną erę rozwoju, ułatwiającą dostęp do informacji inwestorom.

System przetwarzania danych jest obecnie testowany przez emitentów i członków organów depozytariusza. Zadaniem nowej platformy będzie nie tylko udostępnienie usług on-line, ale również rozszerzenie działalności samych spółek, których akcje i obligacje będą zarejestrowane w instytucji, np. poprzez korzystanie z elektronicznej wersji ksiąg akcyjnych, informowanie o organizowaniu branżowych wydarzeń (np. o wypłatach dywidend  i zebraniach ogólnych). Nowa platforma znacznie ułatwi komunikację między Depozytariuszem a spółkami. Ponadto jest zgodna ze wszystkimi europejskimi i światowymi standardami, co powinno uczynić bułgarski rynek kapitałowy atrakcyjniejszy dla zagranicznych inwestorów giełdowych.

Prace nad systemem prowadzone są od dwóch lat – bułgarski Centralny Depozytariusz już od dawna potrzebował modernizacji usprawniającej jego pracę poprzez udostępnienie części usług on-line. Uruchomienie go zbiega się z przewidywaną prywatyzacją Krajowego Depozytu, która jest częścią rządowego planu integracji bułgarskiego rynku kapitałowego ze znaczącymi inwestorami sektora finansowego. Sam proces prywatyzacji nie został jeszcze rozpoczęty, choć przewiduje się, że sprzedaż ma zostać sfinalizowana już tej wiosny.

 

Źródło: capital.bg

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE